Лугинська громада
Лугинський район, Житомирська область

Охорона здоров'я

 

27.06.2019

Рак легень – є одним із найпоширеніших видів раку у всьому світі і, зокрема, в Україні. Цей вид раку найчастіше протікає безсимптомно. Щороку в Україні фіксується близько 13 тисяч нових випадків раку легень. Чоловіки хворіють у 5 разів частіше за жінок.

Типи раку легень — це карциноми, тобто утворення з епітеліальних клітин. Основними видами раку є аденокарцинома, плоскоклітинна карцинома, дрібноклітинна карцинома.

Залежно від розташування медицина виділяє дві форми хвороби: центральну і периферичну, які розрізняються симптоматикою.

Рак легень центральної форми

Центральна форма раку легенів розвивається в великих бронхах. Симптоми цього виду захворювання проявляються вже на ранніх стадіях. В більшості випадків його рано діагностують і своєчасно починають лікування. Первинні симптоми:

1. Кровохаркання. Симптом, характерний для половини хворих, зовні виглядає як червоні прожилки крові в харкотинні. Однорідний малиновий колір сигналізує про занедбаність захворювання.

2. Біль в грудях. На цей симптом скаржиться більше половини пацієнтів, симптом найчастіше відчувається на стороні появи пухлини, хоча в 10% випадків він може проявлятися на протилежному боці.

3. Кашель. Це рефлекторний симптом, виявляється у більшості пацієнтів. На ранніх стадіях кашель сухий і непродуктивний, з розвитком пухлини з’являється слизисто-гнійне харкотиння.

4. Задишка. Прямий наслідок зменшення просвіту дихальних шляхів та спостерігається у 30-40% пацієнтів. Задишка також може бути викликана здавленням просвіту великих кровоносних судин в легенях.

5. Запалення. Обтураційні пневмоніти (запалення тканини легені зі зменшенням бронхіального просвіту) розвиваються на тлі спаду органу, протікають швидко і часто рецидивують.

Вторинні ознаки є результатом супутніх запальних процесів, розвитку метастазів, залучення прилеглих органів. Виявляються такі ознаки на пізніх стадіях, коли пухлина явно виражена і запальний процес широко поширився.

До загальних симптомів раку легенів відносять зниження активності, підвищену стомлюваність, погіршення апетиту і зниження ваги та проявляються в результаті впливу новоутворення на весь організм, появи супутніх запальних процесів.

Рак легенів периферичної форми

Периферичний рак легенів локалізується в дрібних бронхах (бронхіолах) і в паренхімі легень (легенева тканина, альвеоли). Така форма захворювання може довго протікати без специфічних симптомів через відсутність в легеневій тканині нервових закінчень. Тільки коли пухлина починає тиснути на сусідні органи і структури або проростати в них, проявляється характерна симптоматика, що викликає занепокоєння у пацієнта. Симптоми периферичної форми:

1. Задишка. Її вираженість залежить від безлічі факторів (розмір новоутворення; ступінь тиску на сусідні структури, вени, бронхи). На цю ознаку скаржиться приблизно половина пацієнтів, причому у 10% задишка проявляється ще на ранніх стадіях захворювання.

2. Біль. Цей симптом проявляється у 20-50% пацієнтів. Біль в грудях, не пов’язана з темпом і інтенсивністю дихання, проявляється періодично, локалізується на ураженій стороні грудної клітини. Це пізня ознака, пов’язана з ростом пухлини.

3. Погіршення загального стану: стомлюваність, слабкість, безпричинне підвищення температури та інше.

На пізніх стадіях периферичний рак легень поширюється на великий бронх і звужує його просвіт, тому симптоматика стає схожою на ознаки центральної форми захворювання.

УВАГА! Найпоширеніші базисні симптоми раку легень:

  • кашель, який не зникає та погіршується;
  • відхаркування кров’ю або харкотинням червоно-коричневого кольору,
  • біль у грудях, який посилюється при глибокому диханні, кашлі або сміху,

хрипи,

  • втрата ваги та апетиту,
  • задишка,
  • постійне відчуття втоми або слабкості,
  • інфекції, зокрема бронхіт та пневмонія, не проходять або повторюються.

Більшість із цих симптомів можуть спричиняти інші захворювання. Проте якщо ви помітили один чи кілька з цих симптомів, зверніться до свого лікаря. Якщо рак діагностують на ранній стадії — лікування буде більш ефективним, а шанси одужати зростуть.

Причини раку легень

За даними статистики, найчастіше від раку легень помирають курці. Куріння в кілька разів підвищує ризик раку легень. Що довше та частіше ви курите, то вищий ризик. Не тільки сигарети, а й сигари та люльки спричиняють рак легень. Пасивні курці також потрапляють в зону ризику.

Рак легень також можуть спровокувати забруднене повітря та навколишнє середовище. Зокрема, причиною раку може стати радон – газ, який не має запаху та кольору і виділяється в результаті розпаду урану в грунті, і азбест – група мінералів, які використовують для виробництва вогнетривких, ізоляційних і кислототривких матеріалів. Саме азбестовмісний пил є канцерогенним і викликає рак легень. Причиною виникнення раку легень є іонізуюче випромінювання (рентгенівське випромінювання, гамма-випромінювання, плутоній) та виробництво гуми.

Якщо у вас був рак легень, це підвищує ризик його виникнення знов. Ризик може підвищитись, якщо ваші батьки, брати, сестри, інші родичі хворіли на рак легень.

 

Показники захворюваності на рак легень в Житомирській області

Надання медичної допомоги хворим на рак легень в обласному онкологічному диспансері надається не в повному обсязі через відсутність торакального відділення. Хворі змушені лікуватись в обласній клінічній лікарні. В онкодиспансері надається лише променеве та хіміотерапевтичне лікування.

На кожен зареєстрований випадок захворювання раку легень проводиться лікарсько-консультативна комісія, а на занедбані випадки проводиться протиракова комісія.

За статистичними даними за останні 5 років найбільше первинних хворих в ІV стадії захворювання виявляється в місті Житомир, Бердичівському, Нов.-Волинському, Малинському районах, а найменше – у Народицькому, Емільчинському, Андрушівському районах, – нажаль це не говорить про те що в цих районах найменше хворіють на рак легень, а скоріше грає роль віддаленості районів, недостатня підготовка сімейних лікарів, не явка на профілактичні огляди, погана санітарно-просвітницька робота серед населення.

Профілактика та рання діагностика раку легень

Раннє виявлення раку легень допоможе вчасно розпочати лікування. Основний метод такої діагностики рентгенологічне дослідження. Рентгенівський знімок допоможе виявити пробему на ранній стадії. Лікарі рекомендують робити рентген щороку, особливо, якщо ви належите до групи ризику – наприклад, курите. Для уточнення діагнозу використовується комп’ютерна томографія (КТ).

Щоби зменшити ризик захворювання на рак легень в першу чергу не починайте курити або киньте цю шкідливу звичку. Сигаретний дим, який заповнює закриті приміщення, містить більше 4000 хімічних речовин, з яких, принаймні, 250 – шкідливі, а понад 50 викликають рак. Так само уникайте пасивного куріння. Дотримуйтесь здорового способу життя і регулярно проходьте профілактичні обстеження.

В організаційно-методичному напрямку шляхами поліпшення виявлення та лікування раку легень є також проведення навчань-тренінгів для сімейних лікарів на базі онкодиспансеру з метою ознайомлення з сучасними методами діагностики та лікування раку легень, нагадування основних ранніх клінічних ознак, налагодження комунікацій із лікарями ПМСД для своєчасного направлення хворого з підозрою на рак легень до онкодиспансеру.

Більш ретельну інформацію Ви зможете отримати безпосередньо від спеціалістів КУ «ЖИТОМИРСЬКИЙ ОБЛОНКОДИСПАНСЕР».

Використовуйте попередній запис на прийом до лікаря:

Виберіть один із можливих варіантів попереднього запису, а саме: звернутися до реєстратури закладузателефонувати з 08-00 до 16-00 до реєстратури закладу за номерами телефонів: (0412) 43-82-92; +38 068 987 78 34.

Пам’ятайте, самолікування шкодить Вашому здоров’ю.

 

 


28.05.2019

Всеукраїнський  день боротьби з тютюнопалінням

   В рамках Угоди про асоціацію з ЄС Україна зобов’язалася прискорювати проєвропейські зміни в системі охорони здоров’я. Чи не найважливішу роль при цьому відведено розвитку системи громадського здоров’я, мета якої – переконати українців берегти власне здоров’я, в тому числі й за рахунок відмови від куріння.  Вагоме значення в цьому процесі має  впровадження ефективних заходів контролю за тютюном та поширення інформації, зокрема через різноманітні тематичні заходи та  кампанії, про небезпеки, пов'язані зі споживанням тютюну, діяльністю в сфері боротьби з тютюновою епідемією, а також щодо того, що можуть зробити люди у всьому світі для відстоювання своїх прав на здоров'я і здорове довкілля та  для захисту майбутніх поколінь.        

   31 травня відзначається Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням. У центрі уваги  Дня без тютюну 2019 року – "Тютюн і здоров'я легень". Кампанія спрямована на підвищення поінформованості населення щодо шкідливих наслідків вживання тютюну зокрема впливу на здоров'я легень (від раку до хронічних респіраторних захворювань) та фундаментальної ролі легенів для здоров'я  людей. Кампанія також має на меті заклик до дій, виступаючи за ефективну політику щодо зменшення споживання тютюну та залучаючи зацікавлені сторони у різних секторах до боротьби  з тютюном.

 У світі проживає 1,1 млрд курців – і близько 80% з них живуть у країнах з низьким і середнім рівнем доходів. Щороку у світі від хвороб, спричинених курінням, помирає понад 7 млн людей.

    В Україні  щоденними курцями є 42,2% чоловіків і 9,4% жінок, загалом щоденно курить 7,2 мільйона дорослих українців. Щороку помирають у середньому 85 тисяч громадян. Крім того, курці живуть у середньому на 16 років менше за некурців.

 Опитування Київського міжнародного інституту соціології показало погіршення ситуації з курінням в Україні, поширеність якого за останні чотири роки не зменшилась, натомість з’явилися нові небезпечні тютюнові вироби.              

   Електронні сигарети та нові пристрої для вживання тютюну шляхом нагрівання – це нові загрози для громадського здоров’я. Щоб люди не кидали курити, тютюнова індустрія нав'язує нові вироби, які нібито є «менш шкідливими» або допомагають кинути курити. Насправді ж сучасні дослідження вказують, що користь цих виробів перебільшена, а для того немає жодних наукових підстав, щоб вважати їх безпечними. Тому експерти громадського здоров’я радять регулювати ці вироби на законодавчому рівні так само, як і звичайні сигарети. Тобто заборонити рекламувати їх, продавати дітям і курити в громадських місцях та підвищувати податки на всі ці вироби.

   Боротьба з тютюнокурінням означає порятунок людських життів.  Вживання тютютюну є головним фактором ризику появи раку: на нього припадає майже 22% випадків смерті від онкологічних недуг у світі. Куріння пов’язане з розвитком різних типів раку — легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок.

   Рак легень, із яким у багатьох асоціюється куріння, – третя за поширеністю причина передчасної смертності в Україні. Це найпоширеніший тип раку серед чоловіків – майже кожен четвертий випадок. Рак легень має поганий прогноз. Імовірність прожити 10 і більше років після його діагностування дуже низька – лічені проценти.

Водночас більшості випадків раку легень можна запобігти. Серед людей із раком легень ніколи активно не курили 10–25%. Причинами розвитку раку в них можуть бути спадковість, гормональний фон, контакт із побутовим димом, забруднене повітря та іонізуюче випромінювання. Решта пацієнтів є курцями або курили донедавна – ця звичка підвищує ймовірність раку в 25 разів.

Рак не розвивається миттєво якщо курити все життя, то шанс розвитку пухлинного процесу в легенях зростає після 50 років, а стрімкість цього зростання залежить від інтенсивності куріння. Чому раніше ця недуга зустрічалася рідше, ніж сьогодні? Тому що не було сигарет. Люди палили трубки, самокрутки, за рахунок цього в їх легені потрапляв низькотемпературний дим і він приносив більшу шкоду саме порожнині рота. Тоді були частіші захворювання на рак губи, рак порожнини рота, рак гортані. Сьогодні ж сигарети виготовляють з додаванням селітри, тютюновий дим і продукти згоряння містять безліч канцерогенних речовин, які впливають на виникнення раку легень.

   У зоні ризику перебувають не тільки курці, але і ті, хто їх оточує. 85 відсотків небезпечного тютюнового диму, який проникає в одяг та інші речі, сторонні не лише не бачать, але і не відчувають. Вторинний тютюновий дим містить понад 4000 хімічних речовин (із яких щонайменше 250 є шкідливими, а понад 50 викликають рак), тож безпечного рівня його впливу просто не існує. Загрозу несе навіть вторинний дим кальяну і електронних цигарок (вейпів). За результатами громадського моніторингу, яке проводилось у 2018 р., кальян продовжували курити в Україні фактично у кожному п’ятому кафе, барі та ресторані.

Кинути курити – одне з найкращих рішень у житті кожного курця, адже вже з першого дня відмови від сигарет організм починає відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуються. Більшість курців пробують кинути курити, але лише півтора відсотка з них досягають мети. Як демонструє світова практика, інструментом для допомоги людям, які хочуть відмовитися від куріння, є професійні сервіси. З 2017 р. розпочав свою роботу  сервіс з надання допомоги у відмові від куріння, який розроблено в межах спільної ініціативи Міністерства охорони здоров’я України та Бюро ВООЗ в Україні та впроваджено  громадською організацією «Життя» за фінансової підтримки Швейцарської Агенції розвитку та співробітництва в рамках проекту «Неінфекційні хвороби: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні». Сервіс складається з професійного веб-сайту та «гарячої» телефонної лінії. Веб-сайт (www.stopsmoking.org.ua) містить практичну інформацію щодо відмови від куріння, а консультанти «гарячої» лінії (0-800-50-55-60) надають фахову підтримку курцям, які хочуть позбутися тютюнової залежності.

 


26.03.2019

З початку року на кір захворіли майже 33 000 українців, 14 померли. Єдиний надійний захист — вакцинація

За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України протягом 12-го тижня 2019 р. на кір захворіли 2 179 людей — 1 020 дорослих та 1 159 дітей. Щеплення — єдиний надійний захист від кору, особливо якщо у вашому регіоні зафіксовано спалах захворюваності.

Протягом тижня від ускладнень кору померло 4 людини. МОЗ України висловлює співчуття рідним.

Після декількох тижнів падіння рівень захворюваності на кір в Україні знову почав зростати. За оперативними даними найбільше нових випадків кору з 15 по 21 березня включно зареєстровано у Хмельницькій (207 хворих: 95 дорослих та 112 дітей), Львівській (186: 56 дорослих та 130 дітей), Київській (177: 99 дорослих та 78 дітей), Рівненській (157: 39 дорослих та 118 дітей), а також в місті Києві (203: 110 дорослих та 93 дитини). 

З початку року (з 28 грудня 2018 р. до 12 березня 2019 р.) на кір захворіли 32 939 людини — 14 830 дорослих і 18 109 дітей. Від ускладнень кору померло 14 людей.

Для надійного захисту від хвороби усі діти мають вчасно отримати як першу, так і другу дозу вакцини проти кору. Міністерство охорони здоров’я закликає всіх дотримуватися Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію.

Вакцинуватися за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років (навіть ті, які мають фальшиву довідку про щеплення, але насправді не були вакциновані), а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни й медики.

Усі регіони забезпечено вакцинами КПК (проти кору, паротиту і краснухи) виробництва Бельгії та США: станом на 7 березня в Україні було 1 173 915 доз. Перевірити кількість вакцин у вашій області можна у таблиці. Зауважте, що зробити щеплення вакцинами, закупленими державним коштом, можна ЛИШЕ у комунальних («державних») закладах охорони здоров’я, що надають первинну допомогу. Направляти на щеплення можуть сімейні лікарі, терапевти й педіатри.

Якщо у кабінеті щеплень кажуть, що вакцини немає, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області: http://moz.gov.ua/regionalni-upravlinnja.

Кір — надзвичайно заразне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час чхання, кашлю або розмови хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. Дев’ять із десяти невакцинованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені. Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг і призвести до серйозних ускладнень — пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (енцефаліту) тощо, а також до інвалідності та смерті. Специфічного лікування від кору немає. Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору — вакцинація. Діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику.

Докладно про кір та вакцинацію проти кору: https://bit.ly/2Dok6Qh.

 

(за матеріалами офіційного сайту МОЗ України)


25.03.2019

Електронний рецепт за програмою «Доступні ліки»

 

Програму «Доступні ліки» започаткували ще у квітні 2017 року. Вона пропонує безкоштовні або з невеликою доплатою ліки від діабету ІІ типу, бронхіальної астми та серцево-судинних захворювань. 27 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України анонсував новий етап програми – запровадження електронного рецепта.

Адмініструванням програми опікуватиметься Національна служба здоров’я України, яка контролюватиме якість послуг та препаратів. Із березня НСЗУ розпочинає підписувати з аптеками по всій країні та встановлювати в аптеках – учасницях програми спеціальне програмне забезпечення. Рецепти за програмою «Доступні ліки» із 1 квітня можна буде виписувати лише в електронній системі охорони здоров’я. Програма «Доступні ліки» дасть змогу пацієнтам отримувати ліки за рецептом у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ, без прив’язки до місцевості, де видали рецепт.

Препарати за програмою «Доступні ліки» пацієнти зможуть отримати за електронним рецептом, який виписав сімейний лікар, терапевт або педіатр. Коли лікар заповнив електронний рецепт, на мобільний телефон пацієнта має прийти повідомлення з унікальним номером рецепту та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. За згодою пацієнта лікар може надавати йому додаткові послуги, пов’язані із виписуванням електронного рецепта. Наприклад, повідомляти номер рецепта через засоби мобільного зв’язку, на електронну адресу. Строк дії електронного рецепта відповідає строку дії рецепта, виписаного на рецептурному бланку форма 1 та форма 3.

В зв’язку із налаштуванням електронної системи просимо пацієнтів звертатись за електронним рецептом з 03.04.2019 року і не забудте взяти свій мобільний телефон.

                                                                                                                                                                  Лугинський ЦПМСД


                                                                        Лугинський  ЦПМСД

 

        Лугинський центр первинної медико-санітарної допомоги почав функціонувати з 2 січня 2014 року. Він був створений відповідно до рішення 19 сесії районної ради від 14.06.2013 року №243 «Про створення комунального закладу «Лугинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги». 10 липня 2018 року заклад було реорганізовано шляхом перетворення у комунальне некомерційне підприємство «Лугинський центр первинної медико-санітарної допомоги» Лугинської селищної ради відповідно до рішення 22 сесії Лугинської селищної ради від 24.04.2018 р. №368.

Заклад має акредитаційний сертифікат серія УОЗ №000009, І категорія, з 13.05.2017 р. по 12.05.2020 р. та ліцензію на медичну практику: наказ МОЗ України від 26.07.2018 р. №1368.

Станом на 01.01.2019 року до складу Центру входять 6 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, 1 фельдшерсько-акушерський пункт та 29 фельдшерських пунктів. В амбулаторіях розгорнуто 25 ліжок денного стаціонару.

В штатному розписі Центру затверджено 100 штатних посад, із них: 18 посад лікарів, 52 посади молодших спеціалістів з медичною освітою та 11 посад молодшого медичного персоналу. Станом на 01.01.2019 року в закладі працює 8 лікарів, в тому числі: 3 сімейних лікаря, 2 терапевти, 2 педіатри та 1 інтерн; 48 молодших спеціалістів з медичною освітою та 8 молодших медичних сестер.

Із загальної кількості лікарів та молодших спеціалістів з медичною освітою кваліфікаційну категорію мають 42,8% та 66,7% відповідно.

Центр обслуговує населення Лугинського району у кількості 16321 чоловік, в тому числі 3129 дітей до 18 років.

Між Центром та Національною службою здоров’я України укладено договір про медичне обслуговування населення на 2019 рік. Станом на 01.01.2019 року заключено 9131 декларація з пацієнтами, що становить 56% від загальної кількості населення району.