Лейкоз великої рогатої худоби: що потрібно знати

Лейкоз великої рогатої худоби (ВРХ) — це інфекційне вірусне захворювання, що вражає переважно дорослу худобу. Лейкоз корів заразний для всіх представників цього виду, а також для дрібної рогатої худоби. Свою патологічну дію вірус починає проявляти при зниженні імунітету і реактивності організму корови. Вражає як молодих особин, так і дорослих тварин усіх видів порід та селекцій. Як правило, до захворювання схильні найчастіше тварини віком від 3 до 7 років.
Джерелом поширення збудника в череді є корова-вірусоносій.
Збудником є ретровірус — лейкозний вірус великої рогатої худоби (BLV), який належить до онкогенного типу, містить рибонуклеїнову кислоту. Основна небезпека полягає у розвитку злоякісної трансформації клітин крові, особливо лімфоцитів, що призводить до імунодефіциту та ураження внутрішніх органів.
Шляхи зараження:
- Через інструменти, що не були належно дезінфіковані (наприклад, голки, скарифікатори).
- Під час родів або з молоком від інфікованої корови.
- При контакті з кров'ю (через укуси комах, рани).
- Шляхом штучного осіменіння, якщо використовується інфікований матеріал.
Симптоми
Лейкоз може перебігати безсимптомно тривалий час. У клінічно вираженій формі спостерігаються:
- Збільшення лімфатичних вузлів.
- Зниження продуктивності.
- Анемія, виснаження.
- Ураження селезінки, печінки, серця, матки, шлунків.
Діагностика
В Україні дослідження на лейкоз у благополучних господарствах та приватному секторі проводяться один раз на рік. Для виявлення хвороби застосовують:
Серологічні методи: РІД (реакція імунодифузії), ІФА.
Профілактика та боротьба
- Регулярне обстеження стада.
- Ізоляція та вибракування позитивних тварин.
- Дотримання ветеринарно-санітарних норм.
- Використання одноразових інструментів або ретельна дезінфекція.
- Контроль за джерелами осіменіння.
На запитання, лікується лейкоз у корів чи ні, відповідь негативна. Лікування при лейкозі відсутнє. Але при цьому небезпека для людини заразиться цією недугою зведена до мінімуму. Лейкоз корів не є небезпечним для людини. Але від вживання молока і м’яса слід утриматися: заражений екземпляр дає небезпечну продукцію. Адже у процесі розвитку онкологічного захворювання в організмі тварини накопичуються шкідливі речовини - токсини. Збудник гине при термічній обробці, а від токсинів позбутися ніяк не можна, тому краще не їсти м’ясо і не пити молоко від корів, хворих на лейкоз, і в жодному разі - не давати його дітям. Молоко від корови, хворої на лейкоз, необхідно кип’ятити протягом 5 хвилин, а далі використовувати тільки як корм для тварин.
В Україні лейкоз входить до переліку особливо небезпечних інфекцій, підлягає обов’язковому обліку та звітуванню.
Коростенське районне управління ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ
