Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

Блутанг - небезпека для жуйних тварин

Дата: 18.04.2025 11:47
Кількість переглядів: 48

Фото без опису

У зв’язку зі складною епізоотичною ситуацією в Європі щодо поширення вірусу блутангу Коростенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області інформує про ризики цього захворювання та необхідні профілактичні заходи.

Блутанг (Febris catarrhalis infectiosa ovium, катаральна лихоманка овець, синій язик) — це інфекційне трансмісивне вірусне захворювання, до якого сприйнятливі жуйні тварини. Хвороба характеризується запально-некротичним ураженням слизових оболонок, язика, шкіри та копит.

Джерелом збудника є хворі тварини. Вірус передається через укуси комах, зокрема мокреців, які є основними переносниками. Інші кровосисні комахи (комарі, кліщі) також можуть бути джерелами захворювання. Пряме зараження між тваринами не відбувається. Поширення вірусу відбувається в основному в теплу та вологу погоду, що пояснює зростання випадків інфікування в літній період.

Можлива також передача вірусу через сперму до самиці, а потім через плаценту до плода.

Інкубаційний період триває 5-20 днів. Після інфікування віремія триває близько 60 діб у великої рогатої худоби (ВРХ)  та 40 діб у овець. У цей час вірус має значну інфекційну здатність. Можливий довгий період одужування,  прихований перебіг захворювання або летальний результат. У летальних випадках захворювання закінчується загибеллю тварини на 8-10 добу.

Хвороба у овець характеризується підвищенням температури до 42,5°С, гіперемією шкіри голови, губ і слизових оболонок, виразковими ураженнями слизової рота, виділенням пінистої слини, зміною кольору язика на синюшний відтінок, запаленням та болючістю копитець, труднощами з прийомом корму, що призводить до виснаження та загибелі.

У великої рогатої худоби хвороба проявляється лихоманкою, запаленням шкіри та слизових оболонок, ураженнями язика та ротової порожнини, підвищеною слинотечею, кульгавістю, порушеннями фертильності, зростанням смертності телят.

Блутанг має варіабельний (нестійкий) перебіг, що може тривати від кількох тижнів до 100 днів. Летальні випадки спостерігаються на 8-10 добу. Летальність може сягати 90-100%. Вівці, що вижили, можуть втрачати шерсть через 3-4 тижні після нормалізації температури.

Блутанг включено до списку хвороб Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (WOAH) через значні економічні втрати. За даними Європейського агентства з безпечності харчових продуктів (EFSA), спалахи хвороби можуть спричиняти збитки у мільйони євро протягом кількох місяців.

На сьогодні не існує специфічного лікування блутангу, тому для зменшення ризику ймовірного занесення вірусу в Україну ключовими є заходи профілактики: боротьба з комахами-переносниками, утримання чутливої худоби в приміщеннях (особливо вночі), вакцинація тварин, застосування інсектицидів (піретроїдів). Вакцинація є найефективнішим методом профілактики, що забезпечує імунний захист тварин. Побічні ефекти від вакцини мінімальні.

Оскільки блутанг переважно вражає молодняк великої та дрібної рогатої худоби, важливо вживати превентивних заходів для захисту тварин та забезпечення здорового поголів’я.

Лише комплексний підхід дозволить мінімізувати ризики поширення хвороби та знизити економічні втрати. 

У разі виникнення підозри щодо наявності блутангу звертайтеся до відділів обласної державної лікарні ветеринарної медицини в Житомирській області.

Підтвердження діагнозу на блутанг здійснюється в уповноважених компетентним органом лабораторіях ветеринарної медицини.

Зазначимо: для людей блутанг не становить небезпеки, а м’ясо і молочні продукти від хворих тварин безпечні для споживання.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь