Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

Забруднення води нітратами: чим загрожує та як уберегтися від отруєння

Дата: 10.04.2025 13:57
Кількість переглядів: 154

Фото без опису

  Нітрати можуть потрапляти в колодязі та неглибокі свердловини з побутових і сільськогосподарських стоків. Вживати воду з перевищенням вмісту нітратів небезпечно для здоров’я, особливо дітям до трьох років. Тому держава здійснює контроль за рівнем нітратів у воді з нецентралізованих джерел водопостачання домогосподарств, у яких мешкають такі діти.

  Нітрати мають дві підступні особливості:

1.Вода навіть з суттєвим перевищенням рівня нітратів залишається прозорою, звичайною на смак, без запаху і видимих домішок.

2.Кип’ятіння забрудненої нітратами води лише збільшує її токсичність.

  Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо.

  Що таке нітрати та як вони впливають на здоров’я?

  Нітрати — безбарвні кристалічні речовини, солі нітратної кислоти. Вони можуть потрапляти у воду через побутові та сільськогосподарські стоки, головним чином із вигрібних ям і дворових туалетів, розташованих занадто близько до джерел водопостачання, а також із полів, оброблених нітратними добривами, тваринних комплексів.

  Споживання води з вмістом нітратів понад 50,0 мг/л може спричинити водно-нітратну метгемоглобінемію. Це захворювання викликає значне підвищення вмісту метгемоглобіну в крові. Воно виникає через те, що нітрати у кишківнику під впливом мікрофлори перетворюються на значно небезпечніші сполуки — нітрити. Один із ключових механізмів їхньої токсичної дії — перетворення гемоглобіну до метгемоглобіну, який не здатний транспортувати кисень до внутрішніх органів і тканин. Кисневе голодування може призвести до порушень у роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової систем.

  Ця хвороба найчастіше виникає у мешканців сільської місцевості, які використовують воду з колодязів або неглибоких свердловин.

Для жителів міст, які користуються централізованим водопостачанням, ризик мінімальний — така вода проходить ретельний контроль.

  До характерних симптомів водно-нітратної метгемоглобінемії належать:

  • діарея, нудота, блювання, різкі болі в животі;
  • задишка, тахікардія;
  • пожовтіння очей, ціаноз (синюшне забарвлення шкіри та слизових оболонок);
  • постійна сонливість, втома, головний біль.

  Важкість отруєння нітратами залежить від віку, і найбільш уразливими є діти до 6 місяців. Тому воду, що має підвищений рівень нітратів, категорично не можна використовувати для приготування дитячих сумішей.

  За можливості якнайдовше годуйте немовлят грудним молоком. Це безпечно, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів.

  Держава контролює безпеку води для дітей до трьох років.

Місцеві органи влади законодавчо зобов’язані контролювати рівень нітратів у воді, яку споживають діти до трьох років з нецентралізованих джерел водопостачання — колодязів і каптажів джерел (пристроїв для збору та виведення підземних вод на поверхню для використання).

  Після отримання повідомлення від лікувально-профілактичних закладів, зокрема закладів первинної ланки, обласні Центри контролю та профілактики хвороб повинні провести дослідження якості води та повідомити батьків про результати аналізу. У разі виявлення перевищення нітратів сім’ю попереджають про небезпеку та надають рекомендації. Зокрема, батькам може бути рекомендоване використання бутильованої води для, наприклад, приготування сумішей дітям.

Якщо у вас не перевіряли воду на нітрати, зверніться до акредитованих на ці види досліджень лабораторій, зокрема, до лабораторій обласних центрів контролю та профілактики хвороб або їхніх відокремлених структурних підрозділів - для сімей із дітьми до трьох років аналіз проводиться безоплатно.

  Як зменшити ризик забруднення води нітратами?

  • Підтримуйте чистоту поблизу колодязів, каптажів чи бюветів.
  • Забезпечте відведення поверхневого стоку.
  • Проводьте очистку джерела водопостачання щороку або частіше.
  • Не мийте авто, не поїть тварин і не використовуйте отрутохімікати в радіусі 50 метрів від джерел води.

  Навіть суворе дотримання цих заходів не є гарантією відсутності нітратів у воді. Тому треба перевіряти якість води, якщо вона використовується для пиття чи приготування їжі.

 

Коростенське районне управління Держпродспоживслужби

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь