Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

Як вберегти бджіл від отруєння пестицидами?

Дата: 17.03.2025 13:32
Кількість переглядів: 85

Фото без опису

З підвищенням температури повітря в області збільшаться обсяги проведення весняно-польових робіт. Водночас різко зросте активність льоту бджіл, які будуть інтенсивно харчуватись.

У період масових обробок полів, можуть реєструватися випадки отруєння бджіл засобами захисту рослин. Основними причинами отруєння бджіл пестицидами є:

  • неповідомлення або несвоєчасне повідомлення власників пасік про час, місце і характер майбутнього застосування засобів захисту рослин для відповідного реагування;
  • надання неповної інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин і необхідні обмеження;
  • недостатня ізоляція бджіл або несвоєчасне вивезення бджолиних сімей у безпечне місце;
  • неповідомлення власниками пасік місцевих державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування про місце перебування пасіки під час кочівлі.

Коростенське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області закликає господарства усіх форм власності та громадян з великою обережністю використовувати засоби захисту рослин.

Відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати» аграрію необхідно:

  1. отримати посвідчення про право роботи з пестицидами (це процес, організований відповідно до вимог законодавства про пестициди і агрохімікати, який включає проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами, тестування, отримання свідоцтва про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та посвідчення про право роботи з пестицидами);
  2. застосовувати засоби захисту рослин, які включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні;
  3. враховувати ступінь небезпеки засобів захисту рослин та використовувати їх за цільовим призначенням. На тарних етикетках пестицидів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл («небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»);
  4. дотримуватись правил застосування пестицидів (враховувати норми витрат, кратність обробок, обмеження щодо способу та періоду обробок).

Всі фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, згідно статті 37 Закону України «Про бджільництво», зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через медіа попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні (18–22) та ранкові (до 8-10) години, в період відсутності льоту бджіл, за швидкості вітру до 4 м/с. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.

У випадку застосування пестицидів в умовах закритого ґрунту обробки проводити увечері після закінчення льоту бджіл.

Заборонено обробку квітучих медоносів і пилконосів в період цвітіння рослин! Обробка квітучих медоносів і пилконосів проводиться в стадіях бутонізації до початку та після закінчення цвітіння рослин.

Всі проведенні хімічні обробки повинні фіксуватися в журналі обліку застосування пестицидів. Журнал заповнюється і ведеться агрономом, бригадиром або іншою особою, яка призначена наказом керівника господарства відповідальним за безпечне застосування хімічних засобів захисту рослин.

Відповідно до Закону України «Про бджільництво» пасічнику необхідно:

  1. зареєструвати пасіку, отримати ветеринарно-санітарний паспорт;
  2. забезпечити своєчасне внесення відомостей щодо здійснення ветеринарно-санітарних заходів, клінічного огляду та контролю хвороб;
  3. своєчасно інформувати органи місцевого самоврядування про перевезення (кочівлю) пасіки, повідомляючи: місце запланованого розташування (адреса або кадастровий номер земельної ділянки), час запланованого прибуття та виїзду, кількість бджолиних сімей, контактну інформацію власника пасіки або уповноваженої особи.

Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.

В деяких випадках отруєння бджіл відбувається і при дотриманні правил обробітку, наприклад:

  • оброблювана не квітуча культура знаходиться поруч з квітучими медоносами;
  • знесення потоками повітря пестицидів з обробленої площі на сусідні медоносні угіддя;
  • нерідко отруєння бджіл наступає при споживанні роси із листя або міжвузлів.

Таким чином правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл.

Дотримуватися законодавства повинні як сільгосптоваровиробники так і бджолярі, тому виконання всіх вимог та рекомендацій, тісна співпраця один з одним допоможе уникнути можливих негативних наслідків.

Коростенське районне управління ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь