Соціальна робота з сім’ями, що опинилися у складних життєвих ситуаціях
В існуючих нині соціально-економічних умовах на території громади є сім’ї, що потребують соціального захисту і допомоги, які тією чи іншою мірою надаються державними та громадськими організаціями й базуються на відповідній нормативно-правовій базі. Сім’ї поділяються на соціально благополучні (здорові сім’ї) та дисфункційні (сім’ї, які опинилися у складних життєвих обставинах).
Сім’я, що перебуває у складних життєвих обставинах, – це сім’я, яка втратила свої виховні можливості через виникнення таких умов, що порушують нормальну життєдіяльність одного або кількох членів сім’ї, наслідки яких вони не можуть подолати самостійно.
Основне завдання фахівця із соціальної роботи - бути помічником для кожної родини, яка потребує допомоги. Складні життєві обставини можуть виникати з різних причин, як-от втрата роботи, розлучення, народження дитини, смерть близької людини, хвороба, наркоманія, алкоголізм, насильство, неналежне виконання батьківських обов’язків тощо. Однак іноді сім’ї опиняються у складних життєвих ситуаціях, які можуть загрожувати їх існуванню та призводити до вилучення дітей із родини. Соціальна робота з такими сім’ями є важливим напрямом діяльності.
Завдання фахівця під час першого візиту до проблемної родини підтвердити чинники, які зумовили певні складні життєві обставини, та вивчити функції сім’ї.
Для цього використовується такий інструментарій, як оцінка потреб особи/сім’ї. Від першого візиту залежить те, чи піде родина на контакт, чи налаштується на діалог із фахівцем із соціальної роботи. Тому, завдання соціальних фахівців ‒ залучати батьків до взаємодії задля дитини.
Під час здійснення оцінки потреб фахівці Центру враховують не лише причини виникнення складної життєвої обставини, а також ресурси членів родини: що вони можуть виконувати, які навички мають, наявність освіти, житла, наскільки у них міцні зв’язки з родичами, з громадою, якої сторонньої допомоги вони потребують.
В зазначеному напрямку роботи одним з найголовніших чинників є раннє виявлення сімей, які потребують сторонньої допомоги, з метою профілактики сімейного неблагополуччя, своєчасного виявлення проблем та надання відповідної якісної допомоги.
Основна мета роботи з сім’ями у складних обставинах – збереження родини для дитини. Це важливий спосіб запобігання соціальному сирітству.