Запобігання і профілактика післяпологового парезу у корів
Післяпологовий парез (пологовий парез, кома молочних корів) – гостре, важке нервове захворювання тварин, що супроводжується паралічеподібним станом глотки, кишківника і кінцівок з втратою свідомості. Парез буває в основному у корів, кіз і рідко у свиней.
Дана хвороба спостерігається переважно:
- У добре вгодованих корів, в раціоні годування яких переважають концентровані корми.
- У корів з високою молочною продуктивністю (захворювання безпородних корів відзначається вкрай рідко).
- У 5-8-річному віці тобто період найвищої молочної продуктивності.
- У зимовий – стійловий період утримання.
- У перші три дні після отелення, рідко буває через кілька тижнів і місяців.
При цьому захворюванні вміст цукру в крові різко падає (гіпоглікемія) з одночасним різким падінням вмісту кальцію (гіпокальцемія), в результаті порушень функцій щитоподібної і підшлункової залоз. Парез також пов’язують з перенапруженням нервової системи.
Симптоми післяпологового парезу: припинення жуйки; часте переступання з ноги на ногу; тремтіння і мимовільне скорочення м’язів; порушення ходи. Важка форма характеризується різким погіршенням стану корови. З’являються такі ознаки: тварина постійно лежить на боці, її голова закинута; очі прикриті, рогівка замутнена, зіниці розширені; язик паралізований і вивалюється з рота; в ротовій порожнині скупчується слиз; корівка різко дихає з сопінням; припиняється перистальтика кишківника, випорожнення; корова не їсть і не п’є; зниження температури тіла до 35-36 ° С; відсутність реакції на зовнішні подразники.
Зверніть увагу! Коли у корови після отелення розвивається парез, якщо відразу не почати лікування, то в 70% випадків, тварина помирає. Своєчасне надання допомоги призводить до того, що тварина піднімається на ноги вже через 2-3 години. Є небезпека повернення симптоматики парезу, рецидив може наступити через 20-36 годин після лікування.
Профілактика післяпологового парезу ВРХ
Щоб корова не захворіла на післяпологовий парез, треба завчасно подбати про природний баланс в її організмі кальцію, фосфору, магнію.
Саме відсутність цього балансу і є головною причиною післяпологового парезу. Уникнути його розвиток можна, якщо передбачити наступне:
не перегодовувати корову в сухостійний період і на етапі зниження лактації.
Урізноманітнити харчування, щоб раціон не складався лише з одного концентрованого корму.
За 5-8 днів до отелу внутрішньом’язово вводять препарати з вітаміном D (кальциферол), який регулює обмін кальцію й фосфору, сприяє всмоктуванню зазначених елементів у травному каналі, і дають по 300-500 г цукру на добу та протягом наступних 3-4 днів після отелу.
Додавати в корм премікси.
За 14 днів до отелу з раціону виключити соковиті корми і концентрати. Дієту скасувати лише по закінченню 10 днів після пологів.
Засвоєння мінералів залежить не від кількості кормів, а від здатності організму їх засвоїти.
Обов’язковий моціон у сухостійний період дає змогу запобігти виникненню післяпологового парезу.
Коростенське районне управління ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ