Переваги вибору сертифікованих органічних продуктів для школярів
Для батьків забезпечення дітей найкращим харчуванням є головним пріоритетом. Один з ефективних способів зробити це – включити органічні продукти в їхній раціон. Органічні продукти мають численні переваги для здоров'я людей, тварин, рослин, планети, а підтримка органічного сільського господарства також сприяє збереженню навколишнього середовища. Ця стаття допоможе вам навчитися розпізнавати органічні продукти за відповідним маркуванням – державним логотипом для органічної продукції в Україні та органічним логотипом Європейського Союзу (євролистком), а також заохотить вас зробити усвідомлений вибір для своїх дітей.
Важливість маркування органічної продукції
Купуючи органічні продукти, важливо звертати увагу на наявність органічного маркування, що вказує на відповідні методи виробництва та походження продукту. В Україні органічне виробництво, обіг та маркування органічної продукції регулюється Законом України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції».
Державний логотип для органічної продукції в Україні та органічний логотип ЄС (євролисток)
Державний логотип для маркування органічної продукції – це впізнаваний символ, який вказує на те, що маркований ним продукт вироблено відповідно до суворих вимог органічного законодавства України. Логотип є поєднанням двох кіл жовтого (сонце) та блакитного (вода) кольорів, що утворюють зелений листок посередині. Це символізує те, що органічна продукція народжена природою, де завдяки сонячному теплу, світлу та воді утворюється нове життя, а кольори державного прапору показують, що Україна є саме тим місцем, де народжується нове життя і розвивається органічне сільське господарство. Державний логотип для органічної продукції належить Міністерству аграрної політики та продовольства України. Коли ви бачите цей логотип на продукції, ви можете бути впевнені, що вона була вироблена відповідно до вимог органічного законодавства України.
Додатково до маркування державним логотипом для органічної продукції в Україні, ви можете зустріти на органічних продуктах, так званий «євролисток» – логотип Європейського Союзу для органічної продукції. Цей логотип означає, що виробництво даного продукту відповідає вимогам органічного законодавства ЄС. На ньому зображено зелений прямокутник із дванадцятьма білими зірками, які утворюють контур листка. В основі органічного логотипа ЄС лежать два добре відомі символи: прапор ЄС та листок, який символізує природу та сталий розвиток.
Обидва логотипи, державний логотип України для органічної продукції та євролисток, гарантують, що маркований ними продукт було виготовлено із дотримання вимог органічного виробництва, серед яких: підтримка біорізноманіття, захист природних ресурсів, відсутність використання генетично модифікованих організмів (ГМО), штучних барвників та підсилювачів смаку, синтетичних мінеральних добрив та пестицидів, регуляторів росту тощо.
Перевірка на справжність органічних продуктів
Купуючи органічні продукти, ви завжди можете вимагати у продавця відповідний сертифікат для перевірки справжності органічного продукту. Також ви можете зайти на сайт Міністерства аграрної політики і продовольства України у Державний реєстр операторів, що здійснюють виробництво продукції відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, та самостійно перевірити, чи є в ньому виробник, який маркує свою продукцію державним логотипом для органічної продукції або використовує позначення та/або написи «органічний», «біодинамічний», «біологічний», «екологічний», «органік», та будь-які однокореневі та/або похідні слова від цих слів з префіксами «біо-», «еко-» тощо будь-якими мовами. Тільки ті, хто є в цьому реєстрі, здійснюють органічне виробництво та/або обіг органічної продукції відповідно до вимог органічного законодавства України та можуть наносити державний логотип на свою продукцію, що має статус «органічна».
Оманливе маркування
Важливо бути обережними з продуктами, які можуть бути помилково або навмисно марковані як «органічні», «біодинамічні», «біологічні», «екологічні», «натуральні» та іншими подібними термінами із приставками «біо», «еко» тощо будь-якими мовами без дотримання вимог органічного законодавства України, тобто вони не є сертифікованими органічними продуктами. В такому випадку магазини та виробники несуть відповідальність за порушення законодавства. Органи виконавчої влади, а саме Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів може відкликати та вилучати такі продукти з ринку, щоб захистити права споживачів та уникнути нечесної конкуренції. Завжди перевіряйте справжність органічних продуктів, звертаючи увагу на органічні логотипи та запитуючи відповідні сертифікати у продавців.
Переваги вибору органічних продуктів для школярів
Обираючи органічні продукти для своїх дітей, ви надаєте їм низку переваг:
- Безпечніший вибір: органічні продукти перевіряють на кожній стадії виробничого процесу – від поля до полиці магазину.
- Здорове харчування: органічні продукти не містять шкідливих хімічних речовин та синтетичних пестицидів, що зменшує потенційний вплив токсинів на організм, який найбільш вразливий у юному віці. В органічних продуктах зберігається більше вітамінів та антиоксидантів.
- Насичений природний смак: багато хто вважає, що органічні продукти мають кращий смак завдяки відсутності синтетичних добавок та консервантів.
- Підтримка сталого сільського господарства: купуючи органічні продукти, ви підтримуєте виробників, які надають пріоритет екологічним та етичним практикам ведення сільського господарства та виробництва.
- Формування корисних звичок: заохочення здорових харчових звичок з раннього віку може допомогти дітям робити усвідомлений вибір продуктів харчування протягом усього життя.
Поради щодо вибору органічних продуктів
Купуючи органічні продукти для своїх дітей, пам'ятайте про наступні поради:
- Перевірте органічне маркування: шукайте на продуктах державний логотип для органічних продуктів або євролисток – це два найпоширеніші органічні логотипи в Україні.
- Уважно читайте етикетки: звертайте увагу на перелік інгредієнтів та уникайте продуктів із синтетичними добавками чи консервантами. NB! В справжніх органічних продуктів таких ви не знайдете.
- Обирайте місцеві та сезонні продукти: підтримуйте місцевих виробників та зменшуйте свій вуглецевий слід, обираючи сезонні органічні продукти.
- Навчайте своїх дітей: розкажіть своїм дітям про важливість органічних продуктів та практики сталого сільського господарства.
Обираючи органічні продукти для своїх дітей, ви забезпечуєте їх продуктами харчування для сталого фізичного, розумового розвитку, одночасно підтримуючи інноваційні та екологічні практики ведення сільського господарства. Звертайте увагу на маркування, щоби переконатися, що ви робите свідомий вибір, купуючи продукти для своєї сім'ї. Давайте зробимо пріоритетом здоров'я наших дітей та здоров'я нашої планети, обираючи органічні продукти!
Коростенське районне управління Держпродспоживслужби