Найпоширеніші запитання та відповіді про щеплення проти грипу
Чи не краще перехворіти на грип і здобути природний імунітет, аніж зробити щеплення?
Ні, адже грип може призводити до небезпечних ускладнень, таких як пневмонія, а також до загострення хронічних захворювань.
Як часто потрібно вакцинуватись від грипу?
Щорічно. Найоптимальніше – до початку епідсезону (до листопада), але можна щепитись і пізніше.
Які групи є пріоритетними для вакцинації проти грипу?
Діти з 6 місячного віку до 5 років; особи віком понад 60 років; трудові колективи підприємств, установ, організацій; медичні працівники; вагітні; жінки, які планують вагітність.
Чи небезпечно вакцинуватись від грипу, якщо епідсезон вже почався?
Ні. Навіть якщо ви вже знаходитесь в інкубаційному періоді грипу, щеплення не погіршить перебіг захворювання - воно може полегшити його перебіг, спрацювавши за механізмом екстреної вакцинації.
Чи є сенс у вакцинації, якщо я вже перехворів на грип цього сезону?
Так. Навіть перехворівши на один штам грипу ви залишаєтесь вразливим до інших. Вакцина захищає від 3-4 штамів грипу.
Згідно з яким графіком проводиться щеплення від грипу?
Діти до 9 років, які вакцинуються від грипу вперше, мають отримати 2 дози вакцини з мінімальним інтервалом 1 місяць. Всі інші – діти та дорослі – 1 дозу (надалі її потрібно повторювати щороку).
Чи можна вводити вакцину від грипу одночасно з іншими вакцинами?
Так, можна (включно з вакциною від COVID-19).
Які вакцини від грипу зареєстровано в Україні?
Інактивовані 4-валентні вакцини Джисі Флю квадрівалент, Ваксігрип тетра, Інфлувак тетра (факт реєстрації не означає, що всі три вакцини обов’язково будуть в наявності в аптеках).
Який штамовий склад вакцин проти грипу на сезон 2024-2025?
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, антигенний склад для 4-валентних вакцин проти грипу на цей сезон наступний:
- вірус, подібний до A/Victoria/4897/2022 (H1N1) pdm09
- вірус, подібний до A/Thailand/8/2022 (H3N2)
- вірус, подібний до B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria)
- вірус, подібний до B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata)
Де можна вакцинуватися від грипу?
В комунальному медзакладі, де ви задекларовані (або в найближчому медзакладі, якщо ви ВПО). Для цього треба попередньо придбати вакцину в аптечній мережі.
Також можна просто записатися на вакцинацію до приватного медичного закладу.
Деякі пацієнти відмовляються щепитися від грипу, бо вважають, що “захворіли на грип після введення вакцини” минулого сезону.
Чи це відповідає дійсності?
Реальних причин описаної ситуації може бути декілька:
- Менше 1% вакцинованих ін’єкційними вакцинами від грипу стикаються з грипоподібними симптомами, такими як помірна лихоманка та біль у м’язах, в перші 2-3 доби після вакцинації.- це побічна реакція на вакцину.
- На формування імунітету після вакцинації потрібно щонайменше 1-2 тижні. Тож за чей час можна встигнути зустрітись із “диким” вірусом.
- Багато людей називає “грипом” будь-яке вірусне захворювання, “застуду” з нежиттю, кашлем та (чи) симптомами з боку шлунково-кишкового тракту. Захворівши на будь-яку вірусну інфекцію, пацієнти можуть вважати, що це сталось “через вакцину” або що вони захворіли на грип попри вакцинацію. Проте вакцина від грипу захищає тільки від декількох штамів вірусу грипу, а не від будь-яких вірусів взагалі.
- На сьогодні вакцинація від грипу є найкращою опцією для профілактики грипу. Проте, як і у випадку інших вакцин, невеликий відсоток вакцинованих осіб не формує імунітету після щеплення і може захворіти.
Які існують протипокази та застереження до вакцинації від грипу?
Інактивована вакцина від грипу не вводиться пацієнтові з задокументованою тяжкою алергічною реакцією (анафілактичним шоком) на попередню дозу цієї вакцини чи з підтвердженою тяжкою алергічною реакцією на один із компонентів цієї вакцини.
До застережень належить гостре захворювання середньої тяжкості чи тяжке з лихоманкою від 38 ℃: в цьому випадку щеплення переноситься до стабілізації стану. (Легкі симптоми, такі як нежить, чхання чи “залишковий” кашель не є підставою для відтермінування щеплення).
Чи рекомендована вагітним вакцинація від грипу?
Так, вагітним рекомендовано вакцинуватися від грипу під час кожної вагітності. Це робиться, аби захистити як саму вагітну, яка має підвищений ризик тяжкого перебігу грипу, так і її майбутню дитину, яка завдяки вакцинації матері зможе мати захист від грипу в перші місяці життя.
Коростенське районне управління Держпродспоживслужби