Обережно! Стихійна торгівля!
Стихійна торгівля - це торгівля фізичними особами без відповідних дозвільних документів про якість та безпеку товарів, що реалізуються ними у невстановлених місцях (на вулицях, у дворах, на тротуарах, у скверах, парках, під’їздах), з рук, із землі, без відповідного дозволу на розміщення об’єкта торгівлі. Варто зазначити, що продаж продукції «з тротуару» стає загрозою здоров’ю споживачів. Торгівля «з рук» на вулицях, у дворах, скверах та в інших невстановлених місцях заборонена, оскільки ці продукти харчування, як правило, не відповідають санітарним нормам. Однак продавців це зовсім не насторожує, як і той факт, що поряд дорога, пил, вихлопні гази автомобілів. Приватні особи, які реалізують продукцію, не проходять медичних обстежень і можуть бути носіями небезпечних інфекційних захворювань, таких як туберкульоз, сальмонельоз, дизентерія тощо. При відсутності документів неможливо встановити виробника продукції, умови зберігання та транспортування продукції, термін її придатності до споживання. Часто у місцях стихійної торгівлі реалізують контрабандну або виготовлену у підпільних цехах продукцію, яка становить високий ризик для здоров`я людей.
Купуючи продукти харчування на вулиці, покупець бере відповідальність на себе та повинен усвідомлювати всі ризики для здоров’я, оскільки якість і свіжість продуктів на стихійних ринках не перевіряють. Унаслідок існування незаконної торгівлі порушуються правила торгівлі, норми стандартизації, метрології та сертифікації, вимоги чинного законодавства, зокрема про безпечність харчових продуктів, земельного, податкового, трудового, санітарного.
Таким чином, стихійна торгівля – це адміністративні правопорушення за ст.160, ст. 16622 Кодексу України про адміністративні правопорушення (торгівля з рук у невстановлених місцях, порушення значень параметрів безпечності об’єктів санітарних заходів, встановлених законодавством про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів) та ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення порядку провадження господарської діяльності).
Єдине законне місце для торгівлі харчовими продуктами, крім магазинів, – це ринок або торговельний майданчик, де є державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи, яка здійснює обов’язковий державний ветеринарно-санітарний контроль за якістю та безпечністю продукції, що реалізується, і надає продавцю товару експертний висновок установленої форми про те, що даний продукт придатний до вживання.
На сьогодні Коростенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області тісно співпрацює з Національною поліцією та органами місцевого самоврядування у питанні викорінення стихійної торгівлі та запобігання харчовим отруєнням мешканців Лугинської територіальної громади. Проводиться роз’яснювальна робота серед підприємців та громадян про всі ризики торгівлі «з рук» у невстановлених місцях, громадяни застерігаються від небезпеки, яка пов’язана із вживанням небезпечних продуктів та наголошують: не купувати продукти харчування в місцях стихійної торгівлі.
Станом на 12.11.2024 року відпрацьовано територію по вул. М. Грушевського поблизу Лугинського приватного ринку. В ході відпрацювань проведено 11 роз’яснювальних бесід з громадянами та приватними підприємцями, які проводили реалізацію харчових продуктів «із землі» на проїжджій частині та на тротуарах, що створювало незручності для автотранспорту та перехожих. Як результат – вільні тротуари та продаж продуктів в межах ринку. НАГОЛОШУЄМО: порушення абзацу 3 ст. 16622 КУпАП тягне за собою накладання штрафу на громадян від 850,00 до 1020,00 грн (від 50 до 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян).
Коростенське районне управління ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ