Березень – місяць підвищення обізнаності про туберкульоз
Туберкульоз - це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія (паличка Коха). У переважній більшості випадків туберкульоз вражає легені.
На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі групи людей мають вищий ризик виникнення захворювання, а саме:
- люди, які перебувають у постійному контакті з людиною, хворою на туберкульоз;
- люди, які живуть з ВІЛ;
- люди, які вживають наркотики, алкоголь та тютюн;
- люди з ослабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб;
- діти, оскільки їхня імунна система не сформована;
- літні люди через послаблення їхньої імунної системи.
Найтиповіші прояви туберкульозу:
- кашель або покашлювання впродовж двох тижнів і більше;
- підвищена температура тіла – від 37,2 °С;
- різка втрата ваги;
- загальна втомлюваність;
- нічна пітливість;
- виражена задишка;
- при важких формах – кровохаркання.
Чим небезпечний туберкульоз?
Здорова людина може заразитися туберкульозом, вдихаючи краплини вологи, що містять мікобактерії туберкульозу (МБТ), які виділяються хворим на заразну форму туберкульозу при кашлі, чиханні, розмові. Найчастіше «страждають» органи дихання.
Спочатку хвороба протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому лікування такого хворого розпочинається пізно і вимагає більших затрат часу та зусиль.
Як наслідок раннього виявлення та правильно проведеного лікування людина припиняє виділяти МБТ у навколишнє середовище і нікого не заражає.
Ранній початок лікування при туберкульозі – запорука успішного видужання.
До кого звертатися при симптомах туберкульозу?
Діагностика та лікування туберкульозу в Україні – безоплатні за Програмою медичних гарантій. Найперше – відвідайте свого сімейного лікаря. Він проведе скринінг та опитування, оцінить ризик захворювання. У разі необхідності скерує на дослідження мокротиння (чи інший біологічний матеріал) на молекулярно-генетичній системі, а також на радіологічне обстеження. За потреби направить на дообстеження до фтизіатра. Діагноз встановлює фтизіатр.
В Україні лікування протитуберкульозними препаратами безкоштовне!
Одним із ефективних способів захисту від туберкульозу є вакцинація дітей. Вакцинація БЦЖ включена в календар профілактичних щеплень та є безоплатною в Україні.
Скільки хворих на ТБ зареєстровано в Україні за 2023 рік?
За даними ЦГЗ, у 2023 році в Україні зареєстрували 19 851 людину, хвору на ТБ, серед них: діти віком 0-14 років - 639 осіб; підлітки віком 15-17 років - 196 осіб. Й наостанок наголосимо, що туберкульоз — виліковне захворювання, успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.
Коростенське районне управління Держпродспоживслужби