Стрес-тест: коли варто звернутися по психологічну допомогу до лікаря

Дата: 06.02.2024 15:25

Піклування про ментальне здоров’я має бути на часі для кожного з нас, особливо тепер, в умовах повномасштабної війни. Адже воно так само важливе, як і фізичне здоровʼя.

.

Зазвичай техніки самодопомоги та підтримка близьких, достатній сон, харчування й активні прогулянки на свіжому повітрі допомагають підтримувати свій психоемоційний стан. Втім, тривалий стрес та сильні емоційні потрясіння без кваліфікованої допомоги можуть призвести до затяжної депресії та серйозних проблем зі здоровʼя.

.

Пропонуємо розібратися, коли час звертатися із питаннями ментального здоровʼя по фахову допомогу.

.

Як визначити, чи потрібна вам допомога лікаря в питаннях ментального здоровʼя

Психоемоційний стан людини впливає на фізичне здоровʼя та загалом на кожну зі сфер нашого життя. Однозначно варто приділити більше уваги власному ментальному здоровʼю та звернутися до спеціаліста, якщо:

.

• ваш психічний стан позначається на повсякденному житті;
  • буденні речі, які раніше завжди виходили легко, тепер викликають складнощі;
  • переживаєте велику кризу у житті, яка виводить з рівноваги ваше психічне здоров’я;
  • виникають труднощі в навчанні, спілкуванні в сімʼї, з колегами, оточенням.

.

Не варто думати, що це – неважливо, або сподіватися, що саме мине. Адже розвитку серйозних розладів легше запобігти, ніж потім долати їх. І чим раніше людина отримає кваліфіковану допомогу – тим більша ймовірність, що вона зможе впоратися зі своїм станом.

.

Стрес-тест на визначення свого стану

.

Якщо вам важко обʼєктивно оцінити свій психічний стан, спробуйте відповісти на питання простого стрес-тесту. Подумайте і позначте відчуття, які непокоять вас:

..

І. У ТІЛІ:

• постійна втома чи напруження
  • біль у спині, шиї, кінцівках – без очевидних на те причин
  • ускладнене дихання – без видимих причин
  • відсутність апетиту чи проблеми з травленням

ІІ. У ПОВЕДІНЦІ:

• поганий сон
  • бажання плакати
  • дратівливість
  • залежність від кави, алкоголю, нікотину

ІІІ. В ЕМОЦІЯХ:

• сум
  • страх
  • агресія
  • тривога

ІV. У ДУМКАХ:

• відсутність мотивації щось робити
  • дефіцит уваги
  • невизначеність

Кожна позитивна відповідь варта уваги, а якщо ви позначили кілька пунктів та помічаєте у себе подібні симптоми вже тривалий час – зверніться до свого сімейного лікаря й розкажіть йому про це. Не ігноруйте підказки свого організму і довірте своє ментальне здоровʼя тому, до кого вже звикли звертатися з питань здоровʼя фізичного – сімейному лікарю.

.

Вже понад рік триває програма ВООЗ mhGAP з навчання сімейних лікарів, щоб вони могли допомогти своїм пацієнтам в питаннях не лише фізичного, але і ментального здоровʼя. Завдяки цій програмі підготовки лікарів первинної ланки меддопомоги – сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів – нині понад 16 000 таких медиків готові надавати послуги у сфері ментального здоровʼя на «первинці».

.

Така підготовка неспеціалізованих у сфері ментального здоровʼя спеціалістів передбачена пріоритетним проєктом МОЗ у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською – для того, щоб кожен українець в будь-якому куточку України міг отримати послуги з охорони ментального здоровʼя, якщо така йому знадобиться.

.

Медики, які пройшли навчання, можуть, зокрема, виявляти проблеми з ментальним здоров’ям та надавати підтримку. Так, сімейний лікар не замінить психолога, психотерапевта чи психіатра, але зможе проконсультувати або ж перенаправити до вузького спеціаліста.

.

Аби знайти лікаря з відповідною підготовкою у своєму регіоні, скористайтеся онлайн-мапою на сайті НСЗУ або зателефонуйте до контакт-центру — 16-77.

.

Нагадаємо, які психологічні послуги можна безоплатно отримати у сімейного лікаря та педіатра у 2024 році.