Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

МАСТИТ! ПРИХОВАНА НЕБЕЗПЕКА

Дата: 03.10.2023 09:21
Кількість переглядів: 437

Фото без опису

     Порушення ветеринарно-санітарних норм утримання і технології доїння лежать в основі виникнення маститів, а відсутність своєчасної діагностики, ізоляції хворих тварин і їх лікування призводить до поширення захворювання.

     Мастит у корів — це доволі поширена проблема сучасного молочного скотарства. Він завдає серйозного економічного збитку господарям та фермерам, адже у хворих корів різко знижується удій молока. Крім того, молоко хворих тварин заборонено до вживання.

     Причиною виникнення маститу може бути:
• порушення умов утримання: низькі температури - запалення може наступити через переохолодження; невідповідність мікроклімату санітарним нормам; вогкість і холод у хліві, антисанітарні умови;
• порушення техніки та правил доїння: невиконання гігієнічних вимог при підготовці вимені до доїння; корова не раздояна; молочні залози спустошуються не в повному обсязі - в залишковому молоці, що  давить на паренхіму молочної залози, розмножуються патогенні бактерії;
• захворіти на мастит більше можливостей у тварини, що одержує мінімальне харчування, яке призводить до ослаблення імунітету.
• ускладнення після пологів: затримався послід; ендометрит. Наявність травм, тріщин на сосках або укусів комах.
• травмування корів через конфлікти - якщо тварини вигулюються без прив'язі.
ускладнення після лікування - як правило їх викликають тетрациклінові антибіотики.
     У мастита велика кількість форм і проявів - перебіг захворювання може бути різним. Але при будь-якому перебігу хвороби є схожі ознаки: Тварина пригнічена. Зникає апетит. На вимені набряк. У нього підвищена температура. Вим'я збільшується в об'ємі - все або тільки деякі частки. При пальпації - хворобливість. Може піднятися загальна температура. У молока змінена консистенція. За присмаком і кольором воно відрізняється від звичайного - в ньому часто є кров або гній. Якщо промацати вим'я, можливо визначити наявність вузлів і ущільнень. Є форми маститу, при яких у тварини змінюється колір молочних залоз - вони стають плямистими. Ризик хвороби збільшується після отелення і на 1-2 місяці тільності.

Про мастит можуть просигналізувати такі ознаки: почервонів сосок, на початку сдоювання в молоці видно сліди пластівців або сирних кульок. Згодом - якщо не лікувати захворювання, з залоз спостерігається виділення тягучого секрету.
Для того щоб лікування було ефективним, важливо не тільки виявити запалення вчасно, але і грамотно визначити його тип. Зробити це мож
е лише ветеринарний лікар, провівши клінічний огляд тварини, термометрію, аналіз молока.
Діагностика

Успіх лікування корови залежить від своєчасної діагностики маститу. Існує три форми захворювання: гостра; прихована; хронічна. У 90% випадків у корів діагностується хронічний мастит. Його можливо визначити за якістю молока - воно рідке, нежирне і неоднорідне.
Діагностикою маститу займаються ветеринари.

Медикаментозне лікування

Медикаментозне лікування потребуватиме фінансових витрат, але в багатьох випадках, це єдина можливість допомогти тварині. При маститі, як правило, застосовують: гормональний препарат - окситоцин та антибіотики. Тільки фахівці можуть грамотно підібрати медичні препарати, а ось вводити їх тварині зможе і сам власник.
          В разі виникнення питань та для надання консультативної допомоги звертатись до
фахівців лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, відділу Житомирської обласної державної лікарні ветеринарної медицини або ветеринарних аптек.

 

                                                                         Коростенське районне управління ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь