Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

АТОПІЧНА ЕКЗЕМА: ПРИЧИНИ, ПРОФІЛАКТИКА

Дата: 14.09.2023 14:00
Кількість переглядів: 164

Фото без опису

14 вересня відзначається Всесвітній день атопічної екземи. Він був заснований в 2018 році для підвищення обізнаності про цю хворобу в усьому світі і по всій Європі.

 Атопічна екзема (синонім назви атопічного дерматиту) – це алергічне шкірне захворювання, яке лежить в основі інших проблем зі здоров'ям. Вона впливає на психічне здоров'я і призводить до розвитку інших захворювань. Іноді це захворювання неймовірно важко для пацієнтів і їх сімей, серйозно впливаючи  на повсякденне життя.

Хвороба являє собою  хронічну дерматологічну патологію, що має запальний характер. Виникає вона  як один із проявів загальної алергізації організму.  Захворювання шкіри виникає, як правило, у ранньому дитячому віці у осіб із спадковою схильністю до атопічних захворювань. Має рецидивуючий перебіг, вікові особливості локалізації і морфології вогнищ запалення.  Характеризується шкірною сверблячкою і обумовлена гіперчутливістю як до алергенів, так і до неспецифічних подразників.   Зустрічається у 10% населення світу (10-20% дітей і 2-5% дорослих), а протягом останніх 30 років  кількість випадків  зросла на 200-300%.

Причини хвороби

Головний механізм, через який виникає хвороба – накопичення в шкірі специфічних протеїнів, IgE. Ці білки відповідають за розвиток алергічних реакцій. Їхня надмірна кількість призводить до того, що вплив певного фактора спричиняє асептичне запалення та ураження шкіри.

Причинами атопічної екземи (дерматиту) вважаються:

•    спадкова схильність;

•    інфекційні захворювання, вірусні або бактеріальні;

•    надмірна захопленість гігієною;

•    зміна умов проживання, кліматичні перепади;

•    робота в умовах дії хімічних подразників, робота з ліками;

•    куріння в будь-якому вигляді (значення мають мікрочастинки диму та пари).

Атопічна екзема  має характерну особливість -- запалення виникає на здоровій шкірі. Зазвичай перші епізоди відмічаються вже з дитячого віку.

Тригери, тобто чинники, що дають старт ураженню шкіри, ще вивчають. Практика доводить, що це може бути будь-що: контакт із якоюсь речовиною, температурний або холодовий вплив, якісь продукти тощо.

Головний чинник у розвитку захворювання – спадкові особливості імунної системи. Тому заразитися атопічним дерматитом в прямому сенсі цього слова – неможливо.

Профілактика

Насамперед треба уникати ймовірних тригерів захворювання. Для цього доводиться змінювати харчові звички, вносити корективи до життєвого укладу.

Рекомендується:

•    кинути палити, щоб захистити себе та дитину;

•    знищувати постільних кліщів у білизні;

•    частіше проводити вологе прибирання у помешканні;

•    для миття вибирати засоби без барвників, з нейтральним pH;

•    користуватися одягом із бавовни;

•    одягатися за сезоном, уникати температурних перепадів;

•    прибрати з меню арахіс, морепродукти, напівфабрикати, молоко, курячі яйця, какао та сою, бо ці продукти є відомими алергенами.

 

Якщо прислухатися до цих порад, можна запобігти розвитку хвороби, швидше вилікувати атопічний дерматит у дорослих та малечі.

У разі неефективності вжитих заходів доцільно звернутися до лікаря для призначення або корекції лікування.

 

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь