ДЕНЬ  МНОЖИННОЇ  МІЄЛОМИ

Дата: 05.09.2023 08:11

5 вересня у світі відзначається Міжнародний день множинної мієломи. Це злоякісна плазмоклітинна пухлина. Її небезпека в тому, що новоутворення вражає плазматичні клітини. Вони виробляють імуноглобуліни, основна функція яких — боротьба з пухлинними клітинами та інфекціями.

Цифри і факти

• При множинній мієломі плазматичні клітини перероджуються у злоякісні клітини мієломи і виробляють патологічний імуноглобулін, який не бореться з пухлинами і інфекціями.

• Клітини мієломи, в свою чергу, пригнічують вироблення здорових клітин крові і антитіл у кістковому мозку. Від патологічного новоутворення страждають кісткова тканина, кров, нирки.

Питома вага множинної мієломи складає 1 % від усіх злоякісних захворювань та 10 % – в структурі гемобластозів.

Показник захворюваності на множинні мієломи  Україні складає  1,7 випадка на 100 000 населення, світовий показник -- 1,1 випадка на 100 000 населення.

Захворюваність чоловічого та жіночого населення суттєво не відрізняється. Більшість випадків захворювання на множинну мієлому  припадає на людей  віком понад 60 років.

Показник смертності складає 1,2 на 100 000 населення.

•  На Житомирщині у 2022 році виявлено 19 нових випадків множинної мієломи.

•  Загалом в області станом на початок 2023 року це захворювання мали 108 чоловік.

Симптоми при множинній мієломі:

• персистувальні болі в кістках. Однією з явних ознак є біль у районі спини і грудної клітки;
  • ниркова недостатність;
  • часті інфекції;
  • патологічні переломи;
  • компресія спинного мозку (виникає через ураження хребців);
  • анемія;
  • периферична нейропатія;
  • синдром зап’ястного каналу;
  • патологічна кровоточивість;
  • гіперкальціємія.

Лікування

Особливість множинної мієломи в тому, що не всі випадки захворювання вимагають термінового лікування. Лікування множинної мієломи спрямоване на зменшення кількості аномальних плазматичних клітин.

Множинна мієлома невиліковна, але добре піддається терапії, тож пацієнт може досить довго жити без втрати якості життя.

Якщо захворювання протікає без симптомів (так звана «тліюча мієлома») то пацієнт повинен проходити обстеження кожні 3–6 місяців.

• Множинна мієлома лікується комбінацією специфічних для цього захворювання препаратів. У молодих пацієнтів часто додатково проводиться аутологічна трансплантація кісткового мозку. При всьому цьому хвороба контролюється, але не виліковується.

• У пацієнтів постійно виникають рецидиви, тому лікування доводиться повторювати або шукати альтернативні методи лікування.

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».