Що таке лептоспіроз?

Дата: 30.08.2023 09:11

Лептоспіроз – це небезпечна гостра інфекційна хвороба, спільна для людей і тварин збудником якої є бактерії роду лептоспіра (Leptospira).

Джерелами збудників лептоспірозу є інфіковані тварини (хворі та носії збудника) — переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплавні гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці та ін.). Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин.

Захворіти на лептоспіроз можна під час купання в заражених водоймах, риболовлі, сінокосу на зволожених територіях, при контакті з інфікованими тваринами тощо, через недотримання правил особистої гігієни.

У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі або слизові оболонки (очі, ніс, рот). Від людини до людини захворювання не передається.

В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні та влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм.

Лептоспіроз буває складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань — наприклад, можуть нагадувати грип чи COVID-19. До того ж, інколи недуга може мати безсимптомний перебіг.

Серед симптомів лептоспірозу:

• висока температура;

• головний біль;

• озноб;

• біль у м’язах;

• блювання та діарея;

• жовтяниця;

• почервоніння очей;

• висипання.

Людина може захворіти в період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження. Хвороба зазвичай починається різко з лихоманки та інших симптомів. Лептоспіроз може перетікати з першої фази з вищезазначеними симптомами до другої — більш важкої — яка може призвести до ураження нирок, печінки або менінгіту.

Щоб запобігти лептоспірозу:

• уникайте потенційно заражених водойм та риболовлі в них;

• вакцинуйте домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу;

• уникайте контактів із хворими та інфікованими тваринами;

• знищуйте гризунів у особистих помешканнях.

Якщо у вас є симптоми захворювання, і ви нещодавно контактували із потенційно зараженою водою — зверніться до лікаря. При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати вчасно, адже захворювання швидко прогресує.

Коростенське районне управління Держпродспоживслужби