Що варто знати про гепатит А?
Гепатит А — вірусне захворювання печінки, яке часто називають хворобою брудних рук. Ця інфекція також відома як “хвороба Боткіна”.
За даними ВООЗ від гепатиту А щороку помирає 6-7 тисяч осіб у світі, і кожного року захворювання діагностують у 1,4 мільйона людей.В Українідіагностується до 2 тисяч нових випадків щороку. Характерні періодичні спалахи групової інфекції.
Вірус тривалий час може жити у воді — аж до 10 місяців, але після кип’ятіння він легко руйнується протягом 5 хвилин. Якщо людина перехворіла на гепатит А, імунітет до хвороби виробляється на все життя.
Найбільші ризики підхопити вірус виникають при недотриманні санітарно-побутових норм та порушенні правил особистої гігієни.
Збудник потрапляє в організм людини через заражену їжу, воду та при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.
Найбільш уразливі до гепатиту А – діти. Однак захворіти може кожен.
Ознаки гепатиту А можуть бути практично відсутніми або нагадувати розлад шлунку. Після інфікування вірус інкубується в організмі протягом 14-28 днів. Характерні симптоми — пожовтіння очних склер та шкіри, що трапляється у 70% дорослих хворих. Найпершими ознаками є загальна слабкість та втома.
Для більшості випадків гепатиту А характерні:
- висока температура;
- втрата апетиту;
- діарея і блювання;
- біль у животі;
- помутніння та потемніння сечі;
- важкість у правому підребер’ї.
- зрідка трапляються артралгії та висипи на ногах.
Одужання іноді триває кілька місяців. Крім ураження печінки, в окремих випадках гепатит А може спричиняти ураження нирок, підшлункової залози, перебігати з болями в суглобах та навіть призвести до смерті.
Наразі не існує спеціального лікування проти вірусного гепатиту А. Найкращий спосіб запобігти хворобі – зробити щеплення.
Щеплення від гепатиту А рекомендовані дітям і дорослим, особливо тим, хто планує відвідати країни Африки, Азії та Південної Америки.
Вакцинація проводиться від 1 року 2 дозами з інтервалом 6 місяців.
Також не забувайте дотримуватися простих правил гігієни:
- частіше мийте руки з милом, зокрема перед приготуванням та вживанням їжі
- пийте тільки кип'ячену або бутильовану воду
- ретельно мийте овочі та фрукти
- стежте за чистотою рук дитини, іграшок, предметів побуту.
Коростенське районне управління Держпродспоживслужби