Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

Коліки у коней: причини, симптоми, методи лікування

Дата: 01.06.2023 09:41
Кількість переглядів: 219

Фото без опису

Коліки не слід розглядати як самостійне захворювання, а як загальну симптоматику при різних патологіях або факторах (запальні процеси на тлі введення фармпрепаратів, алергічні реакції, вікові зміни тваринного організму тощо). Загальною ознакою для всіх видів колік, є больовий синдром, який виникає в результаті розтягування органів шлунково-кишкового тракту.

Симптоми колік у коней:

– занепокоєння;

– тварина повертає голову так, щоб дивитися на живіт;

– згинається до живота;

– прискорений пульс і дихання;

– підвищене потовиділення;

– кінь катається на спині.

Спастичні коліки обумовлені спазмом стінок кишківника, який є нетривалим за часом. 

Виділяють основні причини:

– різка зміна раціону харчування;

– стінки кишківника уражаються глистами;

– переохолодження;

– вживання холодної води після великих фізичних навантажень;

– стрес, обумовлений зміною звичної обстановки.

Паралітична непрохідність виникає при:

–  відсутності перистальтики в тонкому кишківнику;

– застої продуктів життєдіяльності в товстому кишківнику (копростаз).

Хімостаз – результат надмірного споживання грубих кормів, недотримання режиму годування, глистяні ураження, вегетативні дистонії. Найчастіше застій вмісту (хімусу) відбувається в клубовій і дванадцятипалій кишці.

Копростаз – переповнення харчовими масами товстого кишківника. Є наслідком тривалого монохарчування малопоживними сухими кормами, коли у раціоні відсутні вітамінні і мінеральні добавки, зелень та  соковиті корми. Малорухливий спосіб утримання, поганий стан зубів, виснаження, старість – призводять до непрохідності товстої кишки.

Внутрішня закупорка кишківника (обтураційний ілеус) відбувається в разі переповнення кишківника субстанціями, які закривають кишковий просвіт, тим самим провокуючи запалення внутрішньої поверхні слизової.

До таких сторонніх утворень відносяться:

– камені;

– конкременти;

– клубки гельмінтів;

– сторонні предмети.

Викликається відсутністю достатнього моціону при одночасному годуванні зерном, у воді, призначеної для напування, присутня велика кількість солей.

Гостра непрохідність (странгуляційна ілеус) – важка патологія, для якої характерна висока смертність тварин. Викликана зрушеннями кишківника, такими як:

– обмеження;

– перекручування;

– вузлоутворення;

– заворот;

Візуальний огляд коня може дати попередній діагноз. Наприклад, рясний піт (липкий на дотик), який виступив на тілі тварини, дає підставу припускати про наявність розривів в шлунково-кишковому тракті. Певний тип рухів (Вальсують) – велика ймовірність того, що кишкові петлі знаходяться в перекрученому стані.В обов’язковому порядку – аускультація в зоні останнього ребра і до грудини. При Ілеусі шуми відсутні, тоді як в нормі – 1 в 1-3 хв. Про коліки, крім болю, можна судити по підвищенню температури до + 39 ° С (при нормі 37,5 – 38,5), серцеві скорочення досягають 100 ударів в хв (при нормі 24 – 42).

Перша допомога в домашніх умовах, в разі виникнення колік, полягає у звільненні кишкіника від калових мас, клізмі, масажі боків і живота джгутами з сіна, вигулі коня повільним кроком. Слід прибрати з денників сіно, так як годувати тварину в такому стані забороняється. Необхідно викликати ветеринарного лікаря, і до його приїзду робити проводку коня кроками. Це не вилікує тварину, але дозволить його заспокоїти і відволікти.

 

   Коростенське районне управління ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь