Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

 Як поводитися в соцмережах: що не можна публікувати і як уникати дезінформації

Дата: 22.05.2023 08:34
Кількість переглядів: 122

Фото без опису

Законодавчі обмеження щодо поширення інформації можуть стосуватися, зокрема, фотографій людей. Так, згідно з частиною 1 статті 308 Цивільного кодексу України, світлини, на яких зображені фізичні особи, можуть бути публічно показані та розповсюджені лише за згодою цих особи.

«Якщо йдеться про неповнолітніх, то згоду на зйомку та оприлюднення фото дитини повинні надавати батьки або інші законні представники дитини (наприклад, опікуни). До того ж така згода повинна включати і дозвіл на використання фотографій із чітко зазначеною метою. Наприклад, для сайту школи».

Щодо заходів публічного характеру, то згода особи на знімання припускається, якщо зйомки проводяться відкрито, тобто є вільні для відвідування будь-ким (наприклад, фестиваль вуличної їжі у містах, виставка квітів тощо), організатором або співорганізатором є орган публічної влади (тобто державної влади чи місцевого самоврядування).

В умовах воєнного стану встановлено низку додаткових обмежень для поширення інформації. Так, не можна повідомляти відомості про переміщення військової техніки, зброї чи військових підрозділів.

«Відповідальність за публікацію фото чи даних про військових визначається статтею 114-2 Кримінального кодексу України. Порушникам заборони загрожує позбавлення волі від 5 до 8 років, або — якщо це призвело до тяжких наслідків, зокрема до загибелі людей, військовослужбовців, знищення техніки, — це вважається особливо тяжким злочином і передбачає позбавлення волі на строк від 8 до 12 років. Розслідують такі справи відділ кіберполіції в Міністерстві внутрішніх справ та відповідний департамент контррозвідки Служби безпеки України».

Щоб розпізнавати фейки та маніпуляції слід з’ясовувати першоджерело інформації, звертати увагу на заголовки, аналізувати текст, перевіряти, чи справжні фото та відео.  Споживати інформацію з якісних медіа, перелік яких підготував Інститут масової інформації.

 

За інформацією Координаційного центру з надання правової допомоги.

Ярослав Савчук -  фахівець сектору «Лугинське бюро правової допомоги»

Коростенського МЦ з надання БВПД.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь