COVID-19 більше не є надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я міжнародного значення.
COVID-19 більше не є надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я міжнародного значення.
Про це йдеться у заяві ВООЗ за підсумками засідання Комітету з надзвичайних ситуацій. Втім, це не означає, що COVID-19 перестав бути загрозою, це лише свідчення того, що вакцинація населення у світі дала свої результати і завдяки цьому вдалося знизити кількість госпіталізацій та смертності внаслідок хвороби.
Водночас Комітет оголосив про публікацію Стратегічного плану готовності та реагування на COVID-19 на 2023-2025 роки, який покликаний спрямовувати країни у переході до довгострокового лікування COVID-19. У ході цього переходу державам-учасницям рекомендується продовжувати наслідувати випущені Тимчасові рекомендації.
Пандемія коронавірусної хвороби спричинена SARS-CoV-2. Спалах захворювання розпочався у грудні 2019 року у м. Ухань, Хубей, КНР, та визнаний ВООЗ пандемією 11 березня 2020 року. Вірус передається переважно під час близьких контактів і повітряно-крапельно, коли людина кашляє або чхає. Людина може заразитися, доторкнувшись до зараженої поверхні (дверної ручки, стола), а потім до обличчя (очі, ніс, рот). Найбільш заразною є людина із симптомами, але можливе й зараження від людини без симптомів. Проміжок часу між моментом зараження і появою перших симптомів, як правило, складає 5 днів, але може бути від 2 до 14 днів. Серед поширених симптомів — гарячка, кашель, задишка. Ускладнення можуть включати запалення легень і гострий респіраторний дистрес-синдром.
На початку 2020 року проти хвороби не існувало вакцини та специфічних противірусних препаратів. Первинне лікування — симптоматичне й підтримувальне. Важливими для профілактики є миття рук із милом, прикривання рота при кашлі, соціальне дистанціювання, а також нагляд і самоізоляція для людей, що підозрюють зараження.
Від початку пандемії в Україні було виявлено понад 5,5 млн випадків захворювання (із них майже 416 тис. – серед дітей). Внаслідок хвороби померло 112 268 людей (із них 89 – діти, 1256 – медичні працівники).
Нагадуємо, що вакцинація є головним засобом вберегтись від важкого перебігу захворювання на коронавірус та потенційно нових штамів.
Коростенське районне управління Держпродспоживслужби