Обізнаний - значить захищений: все, що треба знати про туберкульоз

Дата: 03.04.2023 15:03

Туберкульоз — інфекційне захворювання, що викликається мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму, крім волосся та нігтів.

Основний шлях передачі - аерогенний, від людини з бактеріальною формою легеневого туберкульозу:

• при кашлі у повітря потрапляють інфекційні частинки (аерозоль) виділень з нижніх дихальних шляхів, в яких і знаходяться мікобактерії туберкульозу (МБТ). За один кашлюковий поштовх утворюється близько 3000 інфекційних частинок;
  • інфекційний аерозоль може також утворюватись при розмові, чханні, співі і утримуватись у повітрі тривалий час;
  • пряме сонячне опромінювання знешкоджує мікобактерію в інфекційних частинках мокротиння за 5 хвилин;
  • передача туберкульозної інфекції відбувається переважно в закритих приміщеннях при тривалому контакті.

Основні симптоми захворювання:

• кашель понад 2 тижні;
  • підвищена температура тіла понад 7 днів;
  • утруднене дихання;
  • біль у грудях;
  • поганий апетит, постійна слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищена пітливість, особливо вночі;
  • кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

Два фактори визначають ризик проникнення МБТ у легені здорової людини: концентрація інфекційних частинок у повітрі та тривалість експозиції (вдихання зараженого повітря). За посиланням можна пройти анонімне онлайн-анкетування щодо ризику розвитку туберкульозу https://tbtest.phc.org.ua

При потраплянні мікобактерії в організм людини туберкульоз частіше за все не розвивається, оскільки імунна система не дозволяє розмножуватися збуднику. Активне захворювання розвивається при зниженні контролю з боку імунної системи.

Туберкульоз — виліковне захворювання, успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків. Спочатку хвороба може протікати приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому будьте пильні до себе і не зволікайте зі зверненням до лікаря.

Коростенське районне управління Держпродспоживслужби