Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

Гіподерматоз ВРХ: чим для корів страшні підшкірні оводи

Дата: 03.04.2023 15:00
Кількість переглядів: 219

Фото без опису

Гіподерматоз великої рогатої худоби (ВРХ) являє собою хронічний запальний процес, який локалізується під шкірою в результаті попадання туди оводів під назвою «Hypodermatidae». Паразитування цих комах викликає поступову інтоксикацію організму і це стає причиною зниження продуктивності тварин.

   Опис і причини хвороби
Небезпека підшкірних оводів полягає в тому, що вони живуть практично по всій території країни, тому уникнути зараження ВРХ дуже важко. Дорослі самки оводів ззовні схожі на джмеля, а збудниками гіподерматозу є личинки, довжиною 3 см і товщиною близько 1,5 см. До основних причин зараження можна зарахувати територіальне розташування ферми, клімат місцевості, а також густота розміщення тварин на пасовищах.

Епізоотологічні дані
Початок розвитку гіподерматозу можна спостерігати вже в перші теплі дні весни. Адже саме в цей період підшкірні оводи відкладають близько 800 яєць по всьому тілу ВРХ. Але, частіше за все, для розмноження ці комахи вибирають волосяні частини - живіт, груди, рідше - пах і вим'я.

Через 4-5 днів після кладки, з яєць вилуплюються личинки 1-ої стадії, проникаючі в тіло тварини і рухаються в напрямку спинного мозку, де вони переходять у 2-у стадію протягом 6-9 місяців.

По закінченню цього періоду личинки потрапляють в ділянку спини. Там вони створюють капсули для повного перетворення в личинок 3-ї стадії, яке в цілому триває від 17 до 43 днів. Після закінчення цих процесів личинки виходять назовні і через 1-3 дні перетворюються в лялечок. Слід знати, що у молодих тварин капсули з личинками 3-ї стадії утворюються на місяць раніше, ніж у дорослої і здорової великої рогатої худоби.

   Симптоматична картина
Велика рогата худоба інтуїтивно відчуває наближення оводів і в цей період можуть спостерігатися такі ознаки: постійне занепокоєння тварини, що знаходиться на пасовищі; свербіж, набряки, болючість уражених ділянок шкіри; істотне зниження маси тіла ВРХ; зменшення кількості молока у корів; розрив кровоносних судин в місцях просування личинки; параліч кінцівок, спровокований потраплянням великої кількості комах в спинномозковий канал; на спині або попереку можуть утворюватися характерні опуклі затвердіння з ледь помітними отворами по центру; може спостерігатися забруднення волосяного покриву в період рясного виділення гною з жовна.

   Діагностика захворювання
Щоб діагностувати гіподерматоз великої рогатої худоби, слід періодично проводити огляд корів в період з березня по вересень включно. Пальпація проводиться по всій спині, від шиї до крижів.

Найбільш ефективно знищення личинок оводів на першій стадії розвитку, тому важливо своєчасно оглянути корів і прийняти рішення про необхідність консультації з фахівцем.

   Методи лікування і профілактики гіподерматозу
Гіподерматоз ВРХ, як і будь-яке інше захворювання, легше запобігти, ніж лікувати. З метою
профілактики забороняється випасати тварин на заражених оводами ділянках.
Лікування та знищення личинок, які потрапили під шкіру тварин, проводиться в 2 стадії:
- Рання (15 вересня - 15 листопада), здійснюється за допомогою інсектицидів серед корів, нетелів, тварин на відгодівлі, молодняку до 3-х місяців. Профілактику проводять гіподермін-хлорофосом і хлорофосом у особин, на тілі яких виявлено більше 5-ти жовен. Препарат наносять тонким шаром за допомогою автоматичного дозатора уздовж хребта.
- Пізня (з 1 березня до вересня), сприяє знищенню личинок на 2-3 стадії дозрівання. Для обробки уражених ділянок використовують 4%-розчин хлорофосу. Через деякий час проводять повторний огляд на наявність жовен. Оскільки організм молодих і хворих тварин має найменшу опорну здатність, їх зараження відбувається частіше, ніж у іншого поголів’я. Тому важливо до профілактики цієї групи ставитися особливо ретельно.
Широко поширені методи медикаментозної профілактики та лікування гіподерматозу у корів. Позитивний результат дають препарати фосфорорганічної групи (фентіон, хлорофос, діоксафос). Однак їх категорично заборонено давати тваринам в період лактації, оскільки токсини можуть потрапляти в молоко. Практично на 98% загибель личинок овода викликають інсектициди на основі авермектину. У місцях стійлового утримання великої рогатої худоби в момент випадання личинок рекомендується збирати і знезаражувати гній біотермічним шляхом, що дозволяє запобігти гіподерматозу ВРХ.

 

Коростенське районне управління ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь