Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

Гіподерматоз ВРХ: чим для корів страшні підшкірні оводи

Дата: 03.04.2023 15:00
Кількість переглядів: 164

Фото без опису

Гіподерматоз великої рогатої худоби (ВРХ) являє собою хронічний запальний процес, який локалізується під шкірою в результаті попадання туди оводів під назвою «Hypodermatidae». Паразитування цих комах викликає поступову інтоксикацію організму і це стає причиною зниження продуктивності тварин.

   Опис і причини хвороби
Небезпека підшкірних оводів полягає в тому, що вони живуть практично по всій території країни, тому уникнути зараження ВРХ дуже важко. Дорослі самки оводів ззовні схожі на джмеля, а збудниками гіподерматозу є личинки, довжиною 3 см і товщиною близько 1,5 см. До основних причин зараження можна зарахувати територіальне розташування ферми, клімат місцевості, а також густота розміщення тварин на пасовищах.

Епізоотологічні дані
Початок розвитку гіподерматозу можна спостерігати вже в перші теплі дні весни. Адже саме в цей період підшкірні оводи відкладають близько 800 яєць по всьому тілу ВРХ. Але, частіше за все, для розмноження ці комахи вибирають волосяні частини - живіт, груди, рідше - пах і вим'я.

Через 4-5 днів після кладки, з яєць вилуплюються личинки 1-ої стадії, проникаючі в тіло тварини і рухаються в напрямку спинного мозку, де вони переходять у 2-у стадію протягом 6-9 місяців.

По закінченню цього періоду личинки потрапляють в ділянку спини. Там вони створюють капсули для повного перетворення в личинок 3-ї стадії, яке в цілому триває від 17 до 43 днів. Після закінчення цих процесів личинки виходять назовні і через 1-3 дні перетворюються в лялечок. Слід знати, що у молодих тварин капсули з личинками 3-ї стадії утворюються на місяць раніше, ніж у дорослої і здорової великої рогатої худоби.

   Симптоматична картина
Велика рогата худоба інтуїтивно відчуває наближення оводів і в цей період можуть спостерігатися такі ознаки: постійне занепокоєння тварини, що знаходиться на пасовищі; свербіж, набряки, болючість уражених ділянок шкіри; істотне зниження маси тіла ВРХ; зменшення кількості молока у корів; розрив кровоносних судин в місцях просування личинки; параліч кінцівок, спровокований потраплянням великої кількості комах в спинномозковий канал; на спині або попереку можуть утворюватися характерні опуклі затвердіння з ледь помітними отворами по центру; може спостерігатися забруднення волосяного покриву в період рясного виділення гною з жовна.

   Діагностика захворювання
Щоб діагностувати гіподерматоз великої рогатої худоби, слід періодично проводити огляд корів в період з березня по вересень включно. Пальпація проводиться по всій спині, від шиї до крижів.

Найбільш ефективно знищення личинок оводів на першій стадії розвитку, тому важливо своєчасно оглянути корів і прийняти рішення про необхідність консультації з фахівцем.

   Методи лікування і профілактики гіподерматозу
Гіподерматоз ВРХ, як і будь-яке інше захворювання, легше запобігти, ніж лікувати. З метою
профілактики забороняється випасати тварин на заражених оводами ділянках.
Лікування та знищення личинок, які потрапили під шкіру тварин, проводиться в 2 стадії:
- Рання (15 вересня - 15 листопада), здійснюється за допомогою інсектицидів серед корів, нетелів, тварин на відгодівлі, молодняку до 3-х місяців. Профілактику проводять гіподермін-хлорофосом і хлорофосом у особин, на тілі яких виявлено більше 5-ти жовен. Препарат наносять тонким шаром за допомогою автоматичного дозатора уздовж хребта.
- Пізня (з 1 березня до вересня), сприяє знищенню личинок на 2-3 стадії дозрівання. Для обробки уражених ділянок використовують 4%-розчин хлорофосу. Через деякий час проводять повторний огляд на наявність жовен. Оскільки організм молодих і хворих тварин має найменшу опорну здатність, їх зараження відбувається частіше, ніж у іншого поголів’я. Тому важливо до профілактики цієї групи ставитися особливо ретельно.
Широко поширені методи медикаментозної профілактики та лікування гіподерматозу у корів. Позитивний результат дають препарати фосфорорганічної групи (фентіон, хлорофос, діоксафос). Однак їх категорично заборонено давати тваринам в період лактації, оскільки токсини можуть потрапляти в молоко. Практично на 98% загибель личинок овода викликають інсектициди на основі авермектину. У місцях стійлового утримання великої рогатої худоби в момент випадання личинок рекомендується збирати і знезаражувати гній біотермічним шляхом, що дозволяє запобігти гіподерматозу ВРХ.

 

Коростенське районне управління ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь