Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

Піроплазмоз у собак. Симптоми, діагностика та лікування

Дата: 22.03.2023 08:49
Кількість переглядів: 234

Фото без опису

Разом із стрімким потеплінням наближається період активності кліщів, які є носіями збудників багатьох хвороб сільськогосподарських та домашніх тварин, однією з них є піроплазмоз (бабезіоз, гемоспоридіоз).  

Піроплазмоз — це сезонне паразитарне захворювання крові у тварин, переносниками якого вважаються іксодові кліщі. Збудниками є кровопаразити роду Babesia, тому хвороба має ще одну назву – бабезіоз. Передається вона разом з укусом комахи, а пік захворюваності завжди фіксують у травні, а потім у серпні та вересні.

Що це за хвороба та чим вона небезпечна?

У слинних залозах кліщів містяться піроплазми, які у момент укусу проникають у кров тварини. Піроплазми починають паразитувати в еритроцитах, викликаючи їхнє руйнування. Еритроцитами називають кров'яні клітини, відповідальні за перенесення кисню. Руйнування великої кількості цих клітин з посиленим виробленням гемоглобіну призводить до неможливості швидкого та повноцінного перероблювання останнього внутрішніми органами. Внаслідок цього утворюється багато токсичних продуктів розпаду гемоглобіну.

Якщо не розпочати термінове лікування піроплазмозу, вже на 3-4 день стан тварини стане важким. Накопичення продуктів розпаду гемоглобіну порушує роботу всіх внутрішніх органів, серед яких печінка, нирки та серце. Інкубаційний період захворювання становить від 1 до 2 тижнів.

Найчастішими наслідками бабезіозу є серцева та ниркова недостатність, запалення печінки та ішемічні ушкодження головного мозку.

Симптоми захворювання піроплазмозу

Клінічні прояви захворювання залежать від форми та стадії захворювання, особливостей організму тварини та пори року. До класичної симптоматики належать: погіршення загального стану здоров'я; підвищення температури; слабкість; млявість; блідість слизових; анорексія; потемніння сечі. Далі слизові та шкірні покрови стають жовтуватими, а сеча червоніє. Не виключено прояв неврологічних симптомів у вигляді судом та респіраторних синдромів, таких як задишка.

Клінічна картина розвивається досить швидко, а без лікування піроплазмоз може призвести до смерті. У хронічній та підгострій формах бабезіоз проявляється менш вираженими симптомами (переважно восени), а температура тіла майже не змінюється.

Діагностика та лікування піроплазмозу

Для встановлення діагнозу піроплазмозу лікар ветеринарної клініки збирає анамнез, опитуючи власника тварини про прогулянки або випас в полі чи лісосмузі. Також тварину ретельно оглядають на предмет присутності кліщів на тілі.

Для підтвердження діагнозу обов’язково потрібні лабораторні дослідження, що включають:

аналіз сечі; аналіз крові; мазки крові.

В останньому випадку методом фарбування в еритроцитах виявляються паразитуючи мікроорганізми.

Якщо у вас є підозри на піроплазмоз у тварини, негайно звертайтесь до лікаря ветеринарної медицини. Чим раніше буде розпочато лікування, тим легше воно перебігатиме. Вже за кілька днів виникне позитивна динаміка.

У запущених випадках починаються ускладнення, а повне виліковування забирає від 1 до 3 тижнів, інколи ж вимагає ще більшого часу. Через дві-три години після введення лікувального препарату паразити починають масово гинути, а уражені клітини руйнуються разом із ними. Всі залишки еритроцитів вимиваються нирками та можуть закупорити ниркові канальці. На цьому фоні виникають такі ускладнення, як ниркова недостатність.

Профілактика піроплазмозу

Профілактичні заходи полягають у своєчасному та регулярному використанні інсектоакарицидних засобів, що входять до складу розчинів, спреїв, крапель, нашийників. Також для дрібних тварин існують препарати в таблетованих формах, що мають протикліщовий захист та захист від бліх. Вони демонструють високу ефективність у порівнянні з засобами зовнішнього застосування.

Власникам тварин рекомендується в період активності кліщів ретельно оглядати їх шерсть та шкіру, щоб своєчасно виявляти та видаляти кліщів. Також є щеплення проти піроплазмозу, що дають гарний захист. За принципом дії багато вакцин схожі та діють близько 6 місяців.

 

Коростенське районне управління ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь