Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

Про бешиху (рожу свиней)

Дата: 10.11.2022 16:17
Кількість переглядів: 330

Фото без опису

 

Як стверджують вчені, рожа у свиней з'явилася в кінці 19 століття, хоча в ті далекі часи захворювання часто плутали з сибіркою. Перші згадування про інфекції з'явилися в 1885 році. Бешиха (Рожа свиней) епізоотична інфекційна хвороба свиней, яку спричинює дуже стійка у довкіллі бактерія Erysipelothrix rhusiopathiae. Це захворювання, яке вражає не тільки свиней, а й гризунів, домашню птицю, людей. Але саме рожа у свиней —  бич сільського господарства.

Уражається головним чином молодняк віком від 3 до 12 місяців. Маленьким поросятам антитіла в достатній кількості потрапляють в шлунково-кишковий тракт з материнським молоком, тому їх хвороба не вражає.

Без лікування зазвичай через 4-5 днів після прояву симптомів захворювання тварина гине.

Симптоми хвороби

Збудниками є три типи бактерій. Інкубаційний період триває 5-8 днів, після чого в здоров’ї свині помітні суттєві зміни. Конкретні симптоми залежать від того, яка форма бешихи вразила порося:

Біла рожа. Особливістю є відсутність рожевих, багряних, фіолетових плям на шкірі. Перебіг гострий —  висока (до 42 ° С) температура, млявість, відмова від їжі. Загибель настає протягом 12 годин. Зазвичай вражає молодняк віком 7-10 місяців.

Гостра форма. У перший день прояву симптомів можна помітити відмову від їжі, кон'юнктивіт, озноб, запор, блювання. На другий день з'являються характерні червонуваті, пізніше —  фіолетові плями, які біліють, якщо на них натиснути. Температура до 42 ° С і вище. Пульс 100 ударів в хвилину і частіше. Без термінового лікування тварина гине протягом 2-5 днів.

Підгостра форма. Ця форма характеризується ураженням переважно шкіри. У перший день прояву захворювання температура досягає 41 ° С, потім з`являється кропивниця в формі плям ромбічної, овальної, серповидної форми. Підгостра форма менш небезпечна, тварина здатна видужати самостійно, після чого плями поступово злущуються. Є ризик, що така форма перетворюється в хронічне захворювання.

Хронічна форма. Після перенесеного захворювання в гострій або підгострій формі можливий перехід хвороби в хронічну форму, яка проявляється у вигляді задишки, серцевої недостатності, артритах, анемії, млявості, некрозах шкіри.

Наскільки небезпечна рожа свиней

Залежно від того, в яких умовах жили свині, їх віку, оперативності ветеринарної допомоги смертність від хвороби коливається від 55 до 80%.

М'ясо хворих свиней не можна вживати в їжу, оскільки є ризик інфікування рожею і людини.

Збудник бешихи досить стійкий —  він не гине, коли взимку температура знижується до -15 ° С, а при температурі + 70 ° С загибель збудників настає тільки через 5 хвилин.

Зараження відбувається через потрапляння збудника в організм із кормом, через укуси комах, до того ж одні свині заражають інших, поширюючи збудників в гної.

Простота передачі захворювання, стійкість збудника, висока летальність робить рожу свиней небезпечною для самих тварин, сільських господарств і людей - споживачів і співробітників.

Чим лікувати рожу свиней

Якщо ветеринарні фахівці провели діагностику, при якій зафіксована рожа у свиней, лікування проводиться із застосуванням антибіотиків.

Запобігання рожі свиней

Перше, що необхідно -  підтримувати чистоту в сараях, постійно вивозити гній, очищати годівниці і поїлки від залишків їжі. Також потрібно провітрювати свинарник, проводити дератизацію, а якщо захворювання було зафіксовано, після лікування потрібно провести повну дезінфекцію приміщень.

 

Лугинське управління Держпродспоживслужби


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь