Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

Безбар’єрність: система відновлення та збереження психічного здоров’я забезпечить доступ до якісної допомоги

Дата: 28.09.2022 16:37
Кількість переглядів: 442

 

Фото без опису

 

Потужний стрес і травматичний досвід, які породжує війна, – це також бар’єри, що стають на шляху до повноцінного і здорового життя. Щоб ці бар’єри усувати, потрібно піклуватися про психічне здоров’я. А в широкому плані – потрібна система відновлення та збереження психічного здоров’я, яка забезпечить доступ до якісної допомоги всім, хто її потребує. І ця система також має бути безбар’єрною, тобто відкритою до людей, мати різні «точки входу» та пропонувати послуги для різних користувачів.

 

На цьому наголошують представники ГО «Безбар’єрність».

 

Саме на створення такої системи спрямована Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, ініційована Першою леді України Оленою Зеленською. Одним із важливих елементів роботи над програмою є вивчення успішного зарубіжного досвіду, щоб впровадити в Україні практики, які довели свою ефективність.

 

Минулого тижня українська делегація перебувала з 5-денним візитом у Бельгії, під час якого вивчала реформування системи охорони психічного здоров’я у цій країні. Поїздка була організована у розвиток домовленостей Олени Зеленської та королеви Бельгії Матильди і відбулася за підтримки директора Європейського регіонального бюро ВООЗ доктора Ганса Клюге.

 

Виконавча директорка ГО «Безбар’єрність» Оксана Збітнєва також взяла участь у поїздці, за результатами якої розповіла про цікаві складові бельгійської системи охорони психічного здоров’я, зокрема:

 

послуги і сервіси із психічного здоров’я, які надаються державним і недержавним сектором, об’єднані у Мережі, що функціонують на регіональному рівні. Це дозволяє ефективно використовувати ресурс, адже актори Мережі домовляються між собою, на які напрями його спрямовувати. А ще залучення різних партнерів дає можливість повністю закрити потреби пацієнта;

 

психіатрична допомога може надаватися за місцем проживання пацієнта завдяки мобільним мультидисциплінарним командам;

 

у центрах психічного здоров’я і центрах загального соціального забезпечення відбувається координація партнерів, які надають різні послуги – психологічну допомогу, соціальний супровід, групи підтримки тощо. Досвід щодо надання послуг людині кожна організація передає до первинної ланки – це забезпечує взаємодоповнюваність та безперервність допомоги;

 

на «первинці» передбачено надання послуг клінічними психологами, також базову психологічну допомогу можуть надавати сімейні лікарі;

 

користувачі послуг залучаються у якості експертів з метою удосконалення системи. А ще вони проводять заходи, на яких розповідають свої історії – щоб показати варіанти вирішення проблем та надихнути інших звернутися по допомогу.

«Все, з чим вдалося ознайомитися під час поїздки, буде ретельно опрацьовано Проєктним офісом. Продовжуємо працювати, щоб система відновлення та збереження психічного здоров’я в Україні була по-справжньому безбар’єрною», – наголошують у громадській організації.

Нагадаємо, що Наталія Остапченко зустрілася з Урядовим уповноваженим з прав осіб з інвалідністю Тетяною Баранцовою.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь