Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

Дещо про хвороби риб. Їх не треба боятися, але не слід ігнорувати

Дата: 08.08.2022 09:49
Кількість переглядів: 1466

Фото без опису

Трапляється, що після придбання свіжозамороженої, соленої або копченої риби, виникає сумнів у придатності риби для вживання в їжу чи на корм домашнім тваринам по причині наявності в ній гельмінтів. Більшість з них не несе небезпеку для здоров’я людини та домашніх улюбленців. Надаємо інформацію про деякі з них.

Лігульоз – інвазійна хвороба коропових, рідше – окуневих та бичкових риб, що обумовлена враженням черевної порожнини та порушенням нормальної діяльності внутрішніх органів. Збудником захворювання є личинкова стадія стьожкових паразитів, які за добрих для них умов сягають довжини тіла 2-3 м.

Для здоров’я людини при звичайній термічній обробці риби небезпеки не становлять. Вражена паразитом риба худне, втрачає здатність розмножуватись та орієнтувати тіло у воді, тому часто випливає на поверхню, пливучи в неприродній позі.

Філометроидоз – гельмінтозне захворювання карасів, коропів, сазанів та їх гібридів, викликане нематодою (круглим черв’яком), яка у статевозрілому стані (переважно самиці) локалізується у м’язових тканинах, кишеньках луски, іноді у порожнині тіла, а у стадії ляльки – у внутрішніх органах: печінці, нирках, статевих органах та плавальному міхурі. Зовнішньо найчастіше захворювання виглядає як кров’яниста пляма, що розташована під лускою, де і знаходиться філометр – рожево-червоний, перерізом до 1 мм та довжиною 80–120 мм. При наявності на тілі декількох місць локалізації паразитів, а їх буває при значних ураженнях до п’ятдесяти, риба має непривабливий (нетоварний) вигляд, але за правильної теплової обробки небезпеки для здоров’я людини не становить.

Анізакідоз (оселедцевий хробак). Личинки цього паразита можуть бути спіральної або витягнутої форми і досягати в довжину 50 мм і в діаметрі від 1 до 2 мм.  Личинки, дуже небезпечні для людини. Цей вид хробаків живе у очеревині риби. Люди заражаються личинками при вживанні в їжу сирої зараженої морської риби, такої як тріска, палтус, тунець, сардини, хек, оселедець тощо. Личинка стійка до низьких температур (при -20*С гине через 2 доби). На суднах у віддалених районах промислу заморожують і зберігають рибу за температури -20 - -24* С, а це найважливіший фактор знешкодження продукції.

Переважна більшість хвороб риб не становить небезпеки для здоров’я людини за умови нормальної теплової обробки перед вживанням. Не варто вживати сиру рибу (найчастіше використовується при приготуванні суші). «Аматорське» соління не гарантує повної безпеки для вживання в їжу. Не слід купувати рибу та рибопродукти з рук та в місцях стихійної торгівлі. Така сировина може бути такою, що не пройшла ветеринарно-санітарний контроль в лабораторії та становить загрозу для здоров’я людини.

                                                               Лугинське управління Держпродспоживслужби

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь