Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

ЯК ЗАХИСТИТИ ПРИСАДИБНУ ДІЛЯНКУ ВІД ПОРТУЛАКУ ГОРОДНЬОГО

Дата: 18.07.2022 09:05
Кількість переглядів: 493

Фото без опису

 

Портулак городній – однорічна трав’яниста рослина, належать до родини портулакових. Поширена по всій території України, найбільша кількість зосереджена в південних регіонах. Найчастіше зустрічається на легких ґрунтах, в посівах просапних городніх та технічних культур.

Стебло розгалужене, масивне, лежачого типу. Середня висота рослин від 15 до 40 см. Корінь стрижневого типу. Листки сидячі, розташовані супротивно, клиноподібно – обернено яйцеподібної форми. Квітки жовтого кольору, не великі за розміром. Тип квіток – сидячий, розташовані біля основи стебла в пазухах листків. Пелюстки оберненояйцевидної форми, біля основи зрослі.

Щоб знищити бур’ян з присадибної ділянки, потрібно докласти чимало зусиль. За вегетаційний період ця рослина дає до 3-4 насіннєвих поколінь, при урожайності однієї рослини до 1 млн насінин за сезон. При такій кількості насіння важливо не дати портулаку зацвісти, щоб насінини не потрапили в ґрунт. Обсипаному на землю насінню для проростання досить навіть потрапити між грудки. І це при тому, що його схожість зберігається до 30 років. А вони починають проростати при температурі 25°С після поливу або дощу.

Навіть зламані стебла портулаку, при найменшій волозі відразу відпускають коріння. Якщо не прибрати з грядки пагони цієї рослини, то вони швидко утворюють у вузлах пагонів коріння і приживаються. Через це його і слід при вирубці повністю виносити з грядки. Не можна портулак згодовувати худобі, якщо рослина уже має насіння, воно не перетравлюється. Тож з гноєм знову повернеться на грядку.

У боротьбі з бур’яном допомагає глибоке перекопування ґрунту восени або навесні. Потрапивши на більшу глибину, насіння портулаку не має достатньо сил, щоб прорости.

Не варто полоти поспіль весь суцільний килим портулаку, інакше отримаєте безліч пагонів, які буде важко зібрати та видалити з ділянки. Краще сполювати рослину під корінь, причому на глибину не менше двох сантиметрів. Річ у тому, що коренева шийка у портулаку знаходиться під землею, якщо її не зрізати, то незабаром з’являться нові пагони.

Окрім регулярного виполювання та винесення його з грядки дещо допомагає і дотримання сівозміни.

Запам’ятайте! Всі роботи по знищенню портулаку необхідно проводити до його цвітіння.

У період вегетації городніх культур ефективно проти портулаку використовувати мульчування ґрунту після посадки, поливу. Шар мульчі повинен бути не менше 5-6 см і при необхідності нарощуватися до потрібної висоти.

Одноразове мульчування тонким шаром не дасть очікуваного ефекту. Високе мульчування (шаром 5-7-10 см) можна використовувати після осінньої підготовки ґрунту та навесні під висадку розсади. У вигляді мульчі використовують тирсу (не хвойних порід, вони збільшують кислотність ґрунту, яку не переносить більшість городніх культур), солому, сіно, верховий торф та ін.

В останні роки для знищення портулаку (та й ряду інших бур’янів) використовують осінній або весняний посів сидератів(суміш гірчиці з ріпаком). Якщо ви не змогли усунути бур’ян портулак природним способом, доведеться вдатися до хімічних обробок. Після збирання врожаю восени ділянку обробляють гербіцидами, які передбачені для боротьби з однорічними та багаторічними дводольними бур’янами відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні для роздрібного продажу населенню. Зібрані бур’яни також складають на купу та обробляють гербіцидами. Такий метод боротьби з портулаком найбільш радикальний і надійний.

При застосуванні гербіцидів варто пам’ятати, що найкраще гербіциди діють при температурі 18–20°С тепла;  дія гербіцидів проявляється через 3 -5 днів;  рослини гинуть протягом 2-3-х тижнів.

При проведенні обприскувань гербіцидами необхідно дотримуватись вимог безпеки та правил особистої гігієни при роботі з хімічними засобами захисту рослин: використовувати гумові рукавички, уникати потрапляння розчину на культурні рослини, а також на відкриті ділянки шкіри та слизову оболонку, не допускати дітей і тварин на оброблені ділянки упродовж кількох днів.

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь