Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

АЧС – важливо знати!!!

Дата: 11.02.2022 16:02
Кількість переглядів: 417

 

Фото без опису

 

Африканська чума свиней (АЧС) — контагіозна вірусна геморагічна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно й характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що призводить до значних економічних збитків. Входить до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин.

Це одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов'язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження. Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.

 

Так, 08.02.2022 у підсобному господарстві ДУ «Житомирська виправна колонія № 4», яке утримує 95 голів свиней,  зареєстровано загибель 2-х голів свиней. Спеціалістами Житомирської міської державної лікарні ветеринарної медицини було проведено епізоотичне обстеження господарства,  відібрано та направлено зразки патологічного матеріалу від трупів тварин до Житомирської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби. Цього ж дня отримано підтвердження діагнозу – АЧС. Все поголів’я, яке утримується в господарстві ( 93 голови) буде піддане евтаназії та утилізовано. 

Рішенням № 5 від 10.02.2022 року ДНПК при Житомирській ОДА визначено вогнище спалаху африканської чуми свиней – підсобне господарство ДУ «Житомирська виправна колонія № 4» м. Житомир, оголошено його неблагополучним пунктом та встановлено карантин. Зоною захисту – територію в радіусі 3 км від епізоотичного осередка м. Житомира. Визначено зоною спостереження – територію в радіусі 5 км від зовнішніх меж зони захисту, в котру входить вся адміністративна територія м. Житомир та наступні населені пункти Житомирського району: Сонячне, Світин, Глибочиця, Квітчин, Слобода – Селець, Станишівка, Зарічани.

Що необхідно знати пересічному громадянину про Африканську чуму свиней (АЧС) ?

1. Що АЧС не становить небезпеки для людей.

2. Що на АЧС хворіють лише дикі та свійські свині (всіх видів, порід та статевовікових груп).

3. Що резервуаром Африканської чуми свиней в природі є дикі свині, від яких заражаються свійські (домашні свині).

4. Що основний шлях передачі збудника - це безпосередній контакт тварин між собою (хворої та здорової) та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, а також - предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи.

5. Що збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових продуктах заражених вірусом АЧС (наприклад: в копченій шинці - до 5 місяців).

6. Що холод (заморожена свинина) - всього лиш консервує збудника (продукт залишається небезпечним для свиней після розморожування).

7. Що виявивши хвору тварину (не стандартна поведінка) чи труп свині в природному середовищі необхідно негайно сповістити про це лікаря ветеринарної медицини та вжити заходів, щодо унеможливлення контакту із виділеннями хворої тварини.

Ознаки хвороби:

 Інкубаційний період короткий (2-12 днів) і супроводжується лихоманкою (40-42 °С) впродовж 48-ми годин перед проявом клінічних ознак (на відміну від класичної чуми свиней) та відсутністю інших симптомів в цей період. Більшість хворих тварин, у цей час, виглядають абсолютно здоровими й не відмовляються від корму (і лише незначний відсоток - проявляє неспокій або ж, навпаки, постійно лежить). Клінічні ознаки проявляються, коли спадає температура: тварини проявляють ознаки слабкості (хитка хода, відмова від корму, спрага), збиваються в гурти, з'являються ознаки серцевої недостатності: синюшністю (ціаноз) шкіри та значні крововиливи (геморагії на шкірі та у внутрішніх органах). Поросні свиноматки, як правило абортують, незалежно від терміну вагітності на 5-8 добу після зараження чи на 1 -3 - лихоманки. На плодових оболонках і шкірі плодів, часто реєструють крововиливи. Загибель хворих тварин настає внаслідок серцевої недостатності (набряк легенів внаслідок геморагічного діатезу) переважно на 7-10 добу з моменту прояву перших клінічних ознак хвороби. Смертність при АЧС складає *- майже 100 %.

 

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь