Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

ПРОФІЛАКТИКА КУРІННЯ

Дата: 07.02.2022 11:12
Кількість переглядів: 221

Фото без опису

 

За інформацією фахівців ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», шкідливий вплив куріння на організм людини відомий давно, однак тільки в другій половині XX ст. суспільство почало усвідомлювати масштабність людських і економічних втрат, спричинених цією шкідливою звичкою.

За розрахунками фахівців Всесвітнього Банку економічні втрати, зумовлені курінням, сягають 200 млрд. доларів США на рік. Рівень смертності від серцево-судинних захворювань серед курців в 2 рази вищий, ніж серед тих, хто не палить. Відповідно до визначення ВООЗ курцем вважають людину, яка випалює 1 цигарку в день. У середньому в світі палять 48% чоловіків і 12% жінок.

Щороку куріння вбиває 8 мільйонів  людей у всьому  світі , при цьому 95% курців починають курити до 21 року. Діти не можуть усвідомити всі ризики для здоров»я, які несе в собі тютюнова залежність. А тютюнові компанії використовують спрямований на дітей маркетинг, застосовуючи маніпулятивні прийоми, як-от смакові добавки, рекламу в соціальних  мережах та оманливі заяви про продукцію. Саме тому один із головних пріоритетів політики контролю над тютюном – попередження початку куріння в підлітковому віці.

Задля допомоги в подоланні  тютюнової епідемії серед школярів ВООЗ розробила Посібник «Школибез нікотину та тютюну», щоби надати школам необхідні знання й інструменти для успішної імплементації політики вільного від нікотину та тютюну навчального простору. Головна мета – захистити здоров»я учнів,вчителів і персоналу від шкідливого впливу тютюнового диму та створити здорове й чисте середовище для навчання.

  Україна стала третьою країною в світі, що впроваджує пілотний проект «Школи без нікотину та тютюну. Його основна мета – тестування Посібника ВООЗ та оцінка ефективності коротких інформаційних   інтервенцій у школах  для розповсюдження позитивного досвіду в Україні та світі . Результати проведення пілотного проекту в Україні та інших країнах свідчать , що Посібник ВООЗ є дієвим інструментом для просування концепції «Школи без нікотину та тютюну» та кращого виконання анти тютюнового законодавства. Після доопрацювання Посібника, він буде представлений ВООЗ для впровадження на регіональному рівні.

У країнах Європейської співдружності з курінням пов’язано 83% усіх випадків захворювань на рак легень у чоловіків і 34% –у жінок.

В документах ВООЗ зазначено, що куріння жінок в період вагітності спричиняє підвищення частоти її ускладнень і випадки внутрішньоутробної смерті плода, зростанням ризику викидів і зниження маси тіла новонароджених, але й позначається на здоров’ї дитини протягом перших 7-9 років життя, проявляючись відставанням у психічному і фізичному розвитку.

Незважаючи на високу поінформованість населення про шкідливість куріння, мотивація відмови від цієї звички формується переважно під впливом життєвого досвіду курця, виникнення порушень функцій організму, обумовлених хронічною тютюновою інтоксикацією і клінічних проявів захворювань. 

Куріння істотно підвищує ризик розвитку раку ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, підшлункової залози, нирок, сечового міхура.
Курець завжди має неприємний, «скрипучий» голос, який називають «прокурений». Відчутно страждає і головний мозок : пригнічується його активність, порушується робота всіх внутрішніх залоз і навіть тих, від яких залежить вироблення підшлункового соку. Внаслідок цього у курця завжди спостерігаються поганий апетит, кволість, часто болить голова.

Наркотична речовина – нікотин, яка міститься у цигарці, порушує концентрацію уваги, знижує активність нервової діяльності і призводить до
нікотинової залежності від цигарок.
Так формується найважливіша форма залежності від  наркотиків – психологічна. Адже ця звичка стає частиною характеру людини і робить характер дратівливим. Палять не тому, що нервують, а нервують через те, що палять.

Подолати шкідливу звичку, яка вже стала рисою характеру, непросто. Адже фізіологічна залежність зникає приблизно через місяць утримання, а от для подолання психологічної залежності необхідне тверде вольове прагнення мужньої людини, яка досягає успіху у всіх своїх справах.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь