Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

ПРОФІЛАКТИКА КУРІННЯ

Дата: 07.02.2022 11:12
Кількість переглядів: 244

Фото без опису

 

За інформацією фахівців ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», шкідливий вплив куріння на організм людини відомий давно, однак тільки в другій половині XX ст. суспільство почало усвідомлювати масштабність людських і економічних втрат, спричинених цією шкідливою звичкою.

За розрахунками фахівців Всесвітнього Банку економічні втрати, зумовлені курінням, сягають 200 млрд. доларів США на рік. Рівень смертності від серцево-судинних захворювань серед курців в 2 рази вищий, ніж серед тих, хто не палить. Відповідно до визначення ВООЗ курцем вважають людину, яка випалює 1 цигарку в день. У середньому в світі палять 48% чоловіків і 12% жінок.

Щороку куріння вбиває 8 мільйонів  людей у всьому  світі , при цьому 95% курців починають курити до 21 року. Діти не можуть усвідомити всі ризики для здоров»я, які несе в собі тютюнова залежність. А тютюнові компанії використовують спрямований на дітей маркетинг, застосовуючи маніпулятивні прийоми, як-от смакові добавки, рекламу в соціальних  мережах та оманливі заяви про продукцію. Саме тому один із головних пріоритетів політики контролю над тютюном – попередження початку куріння в підлітковому віці.

Задля допомоги в подоланні  тютюнової епідемії серед школярів ВООЗ розробила Посібник «Школибез нікотину та тютюну», щоби надати школам необхідні знання й інструменти для успішної імплементації політики вільного від нікотину та тютюну навчального простору. Головна мета – захистити здоров»я учнів,вчителів і персоналу від шкідливого впливу тютюнового диму та створити здорове й чисте середовище для навчання.

  Україна стала третьою країною в світі, що впроваджує пілотний проект «Школи без нікотину та тютюну. Його основна мета – тестування Посібника ВООЗ та оцінка ефективності коротких інформаційних   інтервенцій у школах  для розповсюдження позитивного досвіду в Україні та світі . Результати проведення пілотного проекту в Україні та інших країнах свідчать , що Посібник ВООЗ є дієвим інструментом для просування концепції «Школи без нікотину та тютюну» та кращого виконання анти тютюнового законодавства. Після доопрацювання Посібника, він буде представлений ВООЗ для впровадження на регіональному рівні.

У країнах Європейської співдружності з курінням пов’язано 83% усіх випадків захворювань на рак легень у чоловіків і 34% –у жінок.

В документах ВООЗ зазначено, що куріння жінок в період вагітності спричиняє підвищення частоти її ускладнень і випадки внутрішньоутробної смерті плода, зростанням ризику викидів і зниження маси тіла новонароджених, але й позначається на здоров’ї дитини протягом перших 7-9 років життя, проявляючись відставанням у психічному і фізичному розвитку.

Незважаючи на високу поінформованість населення про шкідливість куріння, мотивація відмови від цієї звички формується переважно під впливом життєвого досвіду курця, виникнення порушень функцій організму, обумовлених хронічною тютюновою інтоксикацією і клінічних проявів захворювань. 

Куріння істотно підвищує ризик розвитку раку ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, підшлункової залози, нирок, сечового міхура.
Курець завжди має неприємний, «скрипучий» голос, який називають «прокурений». Відчутно страждає і головний мозок : пригнічується його активність, порушується робота всіх внутрішніх залоз і навіть тих, від яких залежить вироблення підшлункового соку. Внаслідок цього у курця завжди спостерігаються поганий апетит, кволість, часто болить голова.

Наркотична речовина – нікотин, яка міститься у цигарці, порушує концентрацію уваги, знижує активність нервової діяльності і призводить до
нікотинової залежності від цигарок.
Так формується найважливіша форма залежності від  наркотиків – психологічна. Адже ця звичка стає частиною характеру людини і робить характер дратівливим. Палять не тому, що нервують, а нервують через те, що палять.

Подолати шкідливу звичку, яка вже стала рисою характеру, непросто. Адже фізіологічна залежність зникає приблизно через місяць утримання, а от для подолання психологічної залежності необхідне тверде вольове прагнення мужньої людини, яка досягає успіху у всіх своїх справах.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь