В УКРАЇНІ ПЛАНУЮТЬ ОБМЕЖИТИ ВИКОРИСТАННЯ ОДНОРАЗОВОГО ПЛАСТИКУ

Дата: 09.09.2021 11:44

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський презентував концепцію обмеження обігу одноразових виробів із пластику на території України. Такі вироби забруднюють довкілля, стають причиною загибелі тварин, морських жителів і птахів. А при розкладі на мікропластик можуть навіть потрапляти у їжу для людей. Європейські країни вже почали перехід до життя без пластику і Україна слідує останнім екологічним тенденціям.

«Зрозуміло, що пластик – це зручно та дешево. Але людство дійшло до межі та опинилося перед цивілізаційним вибором «він або ми» – 1 до 1. Якщо ми приймаємо рішення боротися з сучасними викликами для довкілля, то мусимо свідомо та чітко розуміти, що в нас є два шляхи - це регуляція та формування екологічної свідомості українців. Впевнений, що кожен з нас зможе відмовитися від зайвого одноразового пластику та перейти на користування багаторазовими альтернативами чи eco friendly матеріалами», – відзначив Роман Абрамовський.

Міндовкілля спільно із експертами Проекту ЄС APENA2 розробили драфт законопроекту про обмеження обігу та виробництва пластикової продукції одноразового використання - на основі положень Директиви ЄС 2019 року (2019/904) про одноразовий пластик.

Документ передбачає вже через рік, після введення його в дію, заборону виробництва, ввезення на територію України та введення в обіг одноразових пластикових виробів, для яких вже є альтернативи. Зокрема, це:

• соломинки;
  • столові прибори (виделки, ложки, ножі, ложки, палички, шпажки, мішалки для напоїв);
  • посуд (тарілки, стакани тощо);
  • палички для тримання повітряних куль та основа для них;
  • гігієнічні ватні палички;
  • ємності для їжі та напоїв (наприклад, контейнери);
  • кришки від ємностей для напоїв;
  • ємності для їжі та напоїв зі вспіненого пінополістиролу. При нагріванні цей матеріал виділяє отруйні канцерогенні речовини, що впливають на респіраторні, репродуктивні та нервові функції людини;
  • вироби з оксобіорозкладного пластику. Оксорозкладний пластик містить домішки, що пришвидшують розпад на мікропластик, який потрапляє в довкілля та воду.

Також пропонується запровадити маркування для деяких виробів, що містять пластик, але поки що не можуть попасти під обмеження. Зокрема, для:

• вологих серветок, у тому числі побутових та для особистого догляду;
  • засобів особистої жіночої гігієни;
  • підгузок;
  • тютюнових виробів з фільтрами.

Нове маркування буде нагадувати споживачам, що така продукція має негативний вплив на довкілля.

Довідково

Проблема пластику – загальновідома. Із 1950-х по 2018 рік було вироблено 6,3 млрд тонн пластику. Лише 9% цього обсягу перероблено. 12% спалено, а весь інший пластик досі перебуває у довкіллі: річках, морях, океанах та землі.

1:1 – саме таке співвідношення риби до пластику в водоймах прогнозують вчені до 2050 року. Зараз 1:5.

68% забруднень у Чорному морі – це пластик.

Канадські вчені дослідили, що 59% видів птахів мають у шлунках пластикові частинки, а людина споживає щорічно 100 тис. часток мікропластику.

Пластик, особливо з додавання оксодомішок, розкладається на мікропластик та з легкістю потрапляє в їжу тварин, а згодом і в нашу.

За останні 50 років світове виробництво пластику зросло в 20 разів. До 2035 року його кількість зросте вдвічі, а до 2050 року – в чотири рази.