Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

НЮАНСИ ВИРОЩУВАННЯ ЛОХИНИ – ЯГОДИ ЗДОРОВ’Я

Дата: 24.06.2021 12:16
Кількість переглядів: 16349

Як повідомляють фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області, ягоди лохини дуже смачні і надзвичайно корисні,   багаті на  унікальні вітамінні комплекси, які захищають організм від токсинів, отриманих з навколишнього середовища, виводять радіонукліди, знижують схильність до алергії, мають  знеболювальний та протизапальний ефект. Лохина містить речовини, які допомагають організму боротися зі старінням — уповільнюють вікові зміни в пам’яті; підвищують імунітет — допомагають організму боротися з небезпечними хворобами. Ці ягоди багаті на фолієву кислоту, тому їх радять вагітним. Окрім цього, ягода здоров’я є низькоалергенною, завдяки чому фахівці радять давати її маленьким діткам. І, звісно, лохина дуже смачна.

Виростити лохину не складно. Але для цього варто врахувати всі рекомендації фахівців, а також придбати  якісні саджанці лохини.

Вибір сорту та саджанців

Краще  зупинити свій вибір на 4-5 сортах. Найскладніше обрати пізні сорти лохини, адже їх найменше, а ціна на врожай їх найбільша.

Сорт Дюк

Серед ранніх сортів виділяють сорт Дюк , адже  поки селекціонери не вивели йому жодного гідного конкурента. Зазвичай він починає плодоносити  в липні.

Серед класичних сортів середньої стиглості, які підходять для вирощування в Україні, є  Нельсон і Блюкроп, а з пізньостиглих — Ліберті, Аврора та Еліот.

Зараз в Україні тиражуються сорти, що вже зайняли свою позицію на ринку, тому спеціалісти  рекомендують звертати увагу на новинки у перевірених постачальників, адже 1 раз в 15 років потрібно буде проводити сортооновлення.

Нова селекція сортів лохини задовольняє потреби і замовників, і покупців. Щоб мати впевненість, що ви отримаєте якісну рослину вибраного сорту, краще купувати його в спеціальних господарствах, які  спеціалізуються на вирощуванні і продажу саджанців плодових дерев та кущів.

Важливим нюансом вибору саджанців є гарна сформована коренева система та загальний вигляд куща. Найоптимальніше співвідношення в питанні «ціна-якість» демонструють дворічні саджанці.

Основні поради щодо посадки лохини

  • Для хорошого запилення і плодоношення бажано садити мінімум 3-4 різних сортів лохини.

  • Посадка проводиться в попередньо підготовлені посадкові ями шириною 70-80 см  глибиною 40-50 см.

  • Ями заповнюються верхнім шаром (5-10 см.) ґрунту хвойного лісу упереміш з лісовою підстилкою (сосновий опад, кора, невеликі гілки і мох-сфагнум), кислим низинних торфом і родючою землею вашої ділянки. На важких ґрунтах необхідно додати в посадкову яму трохи річкового піску для підвищення повітряної проникності ґрунту.

  • Застосування при посадці органічних добрив не бажано, особливо це стосується золи.

  • Рослина добре росте і плодоносить тільки на кислих ґрунтах, оптимальна кислотність ґрунту посадкової ями – рН 4,0. При більш високому рН порушуються оптимальні умови життєдіяльності мікоризи (грибок, з яким тісно взаємодіють коріння лохини протягом усього життя рослини), у рослини починається хлороз, погіршується обмін речовин і здатність засвоєння найважливішого для зростання куща елемента – азоту.

  • В посадкову яму вносять азотні мінеральні добрива з великим вмістом сірки (20-30 гр. на одну рослину), спеціальні покупні закислювачі ґрунту. Через брак цього, проливаємо грунт посадкової ями розчином столового оцту (50 мл на 10 л води) або розчином лимонної або щавлевої кислоти (5 гр на 10 л води).

  • Увага! При посадці саджанців із закритою кореневою системою необхідно обов’язково розправити коріння внизу посадкового контейнера і надати їм, при посадці, напрямок вниз і в бік від рослини.

  • Місце зростання саджанця в ємності або ґрунті розплідника (кореневу шийку) при посадці заглиблюють на 5-7 см.

  • Злегка ущільнюємо грунт в місці посадки і рясно поливаємо саджанець.

  • Обов’язково мульчуємо грунт під саджанцем сосновими голками або сосновою тирсою, при перегнивання яких, відбудеться підкислення і збагачення ґрунту азотом та іншими поживними елементами.

Догляд за лохиною

Постійний помірний полив, не перезволожуючи грунт і не допускаючи його пересихання – важлива умова гарного розвитку кущів. Полив здійснюють дрібно, крапельним поливом ґрунту навколо куща безпосередньо. У літній період в середині липня і серпні, слід поливати рослину двічі на добу – вранці і ввечері, 2-3 рази в тиждень, з розрахунку 1,5-2 відра на кожен кущ. У цей період рясний полив дуже важливий, оскільки одночасно з плодоношенням, закладаються на кущах квіткові бруньки врожаю на майбутній рік. Недолік вологи відіб’ється істотним зниженням плодоношення, як в поточному році, так і в наступному.

В особливо спекотне, задушливе час слід охолоджувати кущі, обприскуючи їх прохолодною водою в денний час в 12-13 годин. При такій нехитрій маніпуляції збільшується швидкість фотосинтезу і мінімізується стрес від перегріву рослини. Мульчування посадок хвоєю, перепрілими листям, соломою або тирсою не тільки сповільнює проростання насіння бур’яну, але і дозволяє затримувати вологу в ґрунті і вирівняти її температуру. Шар мульчі підтримують висотою 7-12 см. При мульчуванні свіжої корою або тирсою,слід внести додатково азотні добрива, щоб не сповільнювати зростання і розвиток кущів.

Щоб отримувати від лохини щедрі врожаї, при посадці і догляду потрібно виконати чотири основні вимоги до умов зростання:  

– сонячне місце, бажано захищене від вітрів;

– кислий грунт, рН в межах 3,7-5,2, так як при кислотності близькою до нейтральної лохина росте і розвивається повільно;

– дренований грунт; при посадці на важкому глинистому ґрунті в посадковій ямі влаштовують дренаж; якщо ґрунтові води залягають на рівні 50-60 см, то садити кущі слід на насипних горбках. При цьому лохина – вимоглива до вологи культура. При вступі в плодоношення в 3-4-річному віці для формування врожаю потрібні регулярні поливи;

– помірне добриво; для лохини необхідний кислий торф, тирса хвойних порід і спеціальні підкислюючі грунт добрива, сульфат амонію.

Збираємо урожай

Лохина починає плодоносити на третій рік після посадки і при сприятливих умовах і правильному догляді зберігає плодоношення кілька десятків років.

Перші ягоди ранньої лохини достигають наприкінці липня, і зріють 2-3 місяці. Є сорти лохини, ягоди яких після достигання обсипаються, є такі, що довго тримаються на гілках.

При всіх нюансах, які потрібно враховувати при вирощуванні лохини, ця культура варта того, щоб її вирощувати.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь