Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

ОЛЬГА ОНІЩУК РОЗПОВІЛА ПРО НОТАРІАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ ВІДЧУЖЕНИХ ДІЛЯНОК У РОЗРІЗІ ЗЕМЕЛЬНОЇ РЕФОРМИ

Дата: 23.06.2021 17:36
Кількість переглядів: 249

Українські нотаріуси опиняться в авангарді запуску ринку землі. Втім, після зняття так званого мораторію на відчуження ділянок сільськогосподарського призначення жодних проблем із доступом громадян, які планують проводити юридичні операції із землею, до нотаріальних дій чи реєстраційних послуг бути не повинно. Адже система нотаріату в Україні має розгалужену мережу регіонального представництва і потужний кадровий ресурс – більш як 6 600 кваліфікованих нотаріусів. Про це в інтерв’ю виданню «Голос України» розповіла заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук.

Також профільна заступник Міністра розповіла, що при посвідченні договорів про відчуження земельних ділянок пакет документів, який потрібно буде подати нотаріусу, варіюватиметься залежно від суб'єктного складу учасників правочину. «Наприклад, якщо сторонами договору відчуження земельної ділянки є громадяни, то окрім документів, які підтверджують їх особу і громадянство України, потрібно обов'язково надати державний акт на право власності на землю, договір, свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності, та документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки», – пояснила Ольга Оніщук.

Крім того, за її словами, щоб визначити загальну площу ділянок, які має право набути у власність одна особа, нотаріусу необхідно буде надати відомості та документи про перебування набувача у шлюбі, у тому числі зареєстрованому за кордоном, та про набуття землі сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя. Нотаріус же має право витребувати у потенційного покупця ще й відомості та документи, які підтверджують джерела походження коштів для придбання земельних соток чи гектарів.

Разом із тим, у Земельному кодексі України визначені нормативні табу на набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення як для фізичних, так і для юридичних осіб. Наприклад, не зможуть придбати сільськогосподарські гектари у власність:

- юридичні особи, у яких неможливо встановити кінцевого бенефіціарного власника, або ж КВБ яких зареєстровані в офшорних зонах із затвердженого Урядом переліку, або є громадянами держави-агресора;

- особи, до яких безпосередньо чи до пов'язаних з ними осіб застосовано спеціальні економічні санкції та інші обмежувальні заходи відповідно до Закону України "Про санкції" у вигляді заборони на укладення правочинів щодо набуття у власність земельних ділянок;

- особи, щодо яких визнано належність (навіть в минулому) до терористичних організацій.

Проведення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам Закону здійснюватиметься з використанням відомостей низки інформаційних систем та реєстрів, зокрема Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРП), Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і ДЗК.

«Укладення договорів про відчуження земельних ділянок – не безкоштовне. Необхідно буде сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, та військовий збір у розмірі 1,5%. Зробити це треба до моменту нотаріального посвідчення договору. При цьому від оподаткування звільняються, наприклад, власники земельних ділянок сільськогосподарського призначення та земельних часток (паїв), які були отримані у порядку безоплатної передачі згідно зі статтею 121 ЗК України. Пільгами за певних умов і тільки раз на рік можуть скористатися також особи, які отримали такі ділянки у процесі приватизації», – роз’яснила Ольга Оніщук.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь