Лугинська громада
Житомирська область, Коростенський район

ПРО СТАН ЗАБРУДНЕННЯ ПИТНОЇ ВОДИ НІТРАТАМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА МЕТГЕМОГЛОБІНЕМІЇ

 

  Як інформують спеціалісти ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Міністрества охорони здоров’я України», життя та здоров’я людини тісно пов’язане з навколишнім середовищем (біосферою), де одним із найважливіших компонентів є вода. В останні роки спостерігається зростання антропогенного забруднення ґрунтових вод нітратами, які без очищення споживає населення. Вживання води з понаднаднормовим вмістом нітратів більше 50мг/дм2 небезпечне для здоров’я людини. З ним безпосередньо пов’язане захворювання – водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей до 3-х років, летальні випадки від якої по Україні реєструються все частіше.

Згідно зі статистичними даними, 75% сільського населення вживає воду із громадських та індивідуальних колодязів, розташованих на територіях приватних садиб.

   Не відповідність питної води санітарно-мікробіологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі вірусні інфекційні захворювання як вірусний гепатит, дизентерію тощо, а також хвороби пов’язані з хімічним забрудненням води, серед них і водно-нітратна метгемоглобінемія.

    Водно-нітратна метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин, що розвивається в наслідок порушення транспортування кисню кров’ю. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу.

Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, особливо немовлята, віком до 1-го року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм3. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди з захворюванням дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи.

    Фактором передачі вищезазначеного захворювання може бути овочевий сік який  виготовляється із забруднених нітратами овочів та молочні суміші, що готуються на воді, забрудненій нітратами.  По Житомирській області за 9 місяців обласним лабораторним центром МОЗ України досліджено на нітрати 4159 проб. З них встановлено перевищення допустимих рівнів у 744, що складає 14% від кількості досліджень.

Перевищення рівня нітратів у воді, частіше виявляється у колодязях загального користування та індивідуальних громадських господарств, % відхилень в досліджених зразках по Лугинському району складає 42%.

 Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією необхідно: не вживати воду з колодязів і свердловин в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники. Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду. Для встановлення якості води, яка може змінюватися протягом року, необхідно проводити лабораторні дослідження, а також обов’язково дотримуватись гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів. Не менше 1го разу на рік, необхідно проводити очистку колодязя, з подальшою дезінфекцією та лабораторним дослідженням води у ньому. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива.

    Рекомендується за можливістю якнайбільше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Вміст нітратів у ньому буде низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів. 

 « повернутися до списку новин