Лугинська громада

Житомирська область, Коростенський район

ЗОЛОТАРНИК КАНАДСЬКИЙ – ПІДСТУПНА НЕБЕЗПЕКА

Дата: 30.09.2020 10:21
Кількість переглядів: 1247

 

За інформацією Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області, щороку з початку вегетаційного періоду рослин від громадян надходять повідомлення про виявлення карантинного буряну – амброзії полинолистої. У переважній більшості всі вони є помилковими, тому що населення приймає за амброзію іншу, широко поширену, рослину.

Дійсно, в літній період обабіч доріг, в садах, та дуже часто на подвір’ях, неугіддях можна зустріти цю цікаву та красиву рослину – Золотарник (золотушник) канадський (Solidago canadensis). Це багаторічна трав’яниста лікарська рослина, що відноситься до родини айстрових (складноцвітих). В цієї трави пряме вертикальне стебло висотою від 60 до 120 см. У верхній частині, що містить суцвіття, стебло розгалужене. Всі квіти суцвіття жовті та плідні.

Золотарник канадський не є карантинним об’єктом, але поруч з цим рослина може викликати сильну алергічну реакцію у людей, схильних до проявів алергії. Момент цвітіння – з липня по жовтень. Найбільш частими проявами високої чутливості організму на пилок є алергічний кон’юнктивіт (почервоніння очей, сильна сльозотеча), який супроводжується ринітом (свербіж та водянистими виділеннями з носу).

За ступенем небезпеки для навколишнього середовища і благополуччя людини цей чужорідний вид знаходиться в одному ряду з амброзією, борщівником і колорадським жуком. Золотарник канадський вже сьогодні завдає великої шкоди не тільки природі Україні, але лісовому і сільському господарству. Зараз цей процес ще можна взяти під контроль. Якщо не зупинити поширення золотарника зараз, то вже через кілька років ця робота зажадає від нас незрівнянно більше сил і засобів.

Агресивному поширенню золотарника канадського сприяють кілька чинників. По-перше, як вид-чужинець він не зустрічає так званих ворогів з числа рослин-конкурентів і комах. По-друге, кожен кущ золотарника виробляє до 100 тисяч насінин, які відрізняються дуже високою схожістю – до 95%. По-третє, коріння золотарника виробляють інгібітори – речовини, які пригнічують ріст інших рослин. Слідом за цим зникає більшість лугових комах, птахів, дрібних ссавців. Таким чином, займаючи будь-яку ділянку, золотарник повністю змінює його тваринний і рослинний світ.

Золотарник стрімко захоплює все нові і нові землі. Положення ускладнюється тим, що тварини, в тому числі дикі, не їдять золотарник. Тобто зайняті їм території недоцільно використовувати як сінокісні і пасовищні землі. Золотарник канадський швидко закріплюється на луках, пасовищах, вигонах, меліорованих болотах, пустирях, лісових галявинах, вирубках. Ще одну загрозу несе заселення золотарника в лісах, де він поширюється по узліссях і вирубках.

Якщо допустити проникнення золотарника в глиб лісу, то в подальшому при лісовідновленні доведеться проводити комплекс додаткових заходів, що спричинить істотні витрати. Крім того, втрата природної рослинності лісів негативно позначиться на харчуванні тварин. Тому не допустити проникнення золотарника в ліс – одне з основних завдань.

Джерелом насіння золотарника також є присадибні ділянки та кладовища, де його вирощують як декоративну культуру. Звідти золотарник поширюється на прилеглі ліси і луки. Тому при створенні клумб необхідно замінювати його іншими декоративними видами.

Багато хто вважає золотарник канадський корисною лікарською рослиною, медоносом  і дають йому волю на присадибних ділянках, забуваючи про його здатності завойовувати нові території. І хоча золотарник не такий безпечний для здоров’я людей, як амброзія, проте вважається одним з найбільш небезпечних рослин.

Боротися з золотарником можна хімічними і механічними методами. Скошувати небезпечний бур’ян рекомендується в міру відростання до 15-20 см, тобто 3-4 рази за сезон. Альтернативою може бути одноразове скошування у другій половині серпня до визрівання насіння. В цьому випадку скошені рослини потрібно обов’язково утилізувати – закомпостувати. Там, де золотарник займає значні площі, ефективним рішенням буде переорювання з підсівом багаторічних злаків.

Хімічний метод найбільш ефективно застосовувати по молодим рослинам, чутливим до гербіцидів. Ближче до кінця вегетаційного періоду грунтові гербіциди стають малоефективними. Сьогодні необхідно звернути особливу увагу в боротьбі з золотарником всіх землекористувачів, адже якщо з ним не боротися, то лише за рік золотарник канадський може збільшити свою площу до 15 відсотків.

Важливо саме зараз  зробити все можливе, щоб взяти золотарник під контроль. Для цього досить дотримуватися простого правила – підтримувати порядок на своїй землі.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь